SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Pre Ameriku vybojovali nezávislosť. A potom sa otcovia národa hádali

George Washington i Thomas Jefferson pochádzali z privilegovanej vrstvy, vlastnili stovky otrokov, napriek tomu žili v dlhoch

Pamätník šyroch bývalých prezidentov USA - Georgea Washingtona, Thomasa Jeffersona. Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta v Mount Rushmore. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jeho meno nesie hlavné mesto, jeden štát, vyše tridsať okresov, nespočetné množstvo miest a mestečiek či stovky sôch a pamätníkov. „Prvý vo vojne, prvý v mieri a prvý v srdciach krajanov,“ povedal o prvom prezidentovi USA Georgeovi Washingtonovi americký patriot Henry Lee v čase jeho smrti.

Washington predsedal Konštitučnému konventu, ktorý dal v roku 1787 vo Philadelphii Amerike aj súčasnú ústavu. Ako prvý líder stmelil prvé štáty únie a permanentne hľadal rovnováhu medzi novou federálnou vládou a právami štátov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bol to však najmä jeho odkaz veliteľa vojsk americkej vojny za nezávislosť, ktorý ukázal jeho strategické aj líderské schopnosti. Aj preto ho často označujú za najvýznamnejšieho prezidenta. Je súčasťou skupiny prvých amerických lídrov, ktorí vstúpili do histórie ako „otcovia národa“.

Privilegovaný plantážnik, veľký vojenský líder

Washington bol mužom z privilegovanej vrstvy a s obrovským majetkom. Jeho rodičia boli vplyvní a bohatí britskí plantážnici, ich tabakové plantáže vo Virgínii sa rozprestierali na ploche vyše 24-tisíc hektárov, pracovali na nich otroci.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu