SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Mlčte, nemudrujte a skloňte sa pred hochštaplermi (najlepšie články týždňa)

Ako sme sa zase plazili pred Čínou a ako nás fascinujú blázni a kontroverzní podnikatelia. Prečítajte si najlepšie články týždňa.

Neformálny obed prezidenta Kisku s dalajlámom. (Zdroj: Prezidentská kancelária)

Ja, zase ja a nejaké tie traumy

Veľa vlastného ega, trochu vysporadúvania sa s vlastnými traumami, občas vtipné, niekedy prekvapivé a, možno predovšetkým, kopa balastu. No aj tento rok priniesla súťaž Poviedka dobré texty a ukázala kto a čo na Slovensku za literatúru píše. Najviac bolo textov, kde spisovatelia dávali do popredia svoje ja, vlastné vnímanie sveta. Druhá skupina častých tém zase rieši vzťahy, či už milenecké, partnerské alebo platonické, opisuje súťaž Eva Andrejčáková. A kto tento rok vyhral? Dočítate sa v texte.

Prečítajte si tiež: Spisovateľov zaujíma najmä ich ja, ukázala súťaž Poviedka Čítajte 

Čína, ehm, prepáč?

Predkloniť sa, poriadne až hlavu smerom na východ a zadok vystrčiť smerom k... Taká je servilná predstava našej reprezentácie nad spôsobom, akým sa máme správať k Číne. Ku krajine, ktorá porušuje nielen ľudské práva ale i elementárne zákony slušnosti – trebárs pri dodržiavaní autorstva. Ak v našej spoločnosti prevládne takáto, navyše nepotrebná a neefektívna, predposratosť, veľa nádeji na jej opravu nemáme. Čína sa vraj na nás hnevá, tvrdí síce podľa textu Máriusa Kopcsaya minister Lajčák... ale toho asi viac trápi, že teraz nedostane dobrý post kdesi v medzinárodnej diplomacii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Čína, prepáč, my to už nikdy neurobíme Čítajte 

Kočner. Ten, čo urobí čiernu prácu

Otázkou je, prečo sa s ním ešte vôbec niekto baví a prečo chodí na jeho tlačovky. Človek, o ktorého spôsobe podnikania môžeme nanajvýš tak pochybovať, ktorý šibrinkuje cudzími správami a ktorý odpočúva iných – a to sú ešte tie menšie problémy. Čo je však Marián Kočner za postavičku, komu sa už vyhrážal a akým spôsobom podniká a podnikal, opisuje Peter Kováč.

Prečítajte si tiež: Marián Kočner je podnikateľ za politickými kauzami Čítajte 

Sagan sa ho pýtal, či nechce šprintovať

Odjazdil svoje životné preteky. Michael Kolář zostal na majstrovstvách sveta pri Petrovi Saganovi až do poslednej chvíle a má významný podiel na jeho obhajobe titulu majstra sveta. „Ani sám tomu poriadne nerozumiem. Bolo to asi to najlepšie, čo som kedy predviedol," priznáva v rozhovore s Andrejom Kuzmánym.

Prečítajte si tiež: Kolář: Peter sa ma pýtal, či nechcem šprintovať Čítajte 

Spojené štáty: blázon vs. systém

Si bábka Putina. A ty si zase odporná žena. Ak niekedy pochybujete o príčetnosti slovenských politikov, pozrite si niekedy debatu medzi americkými prezidentskými kandidátmi. Aj v najmocnejšej krajine sveta skončila správa veci verejných súbojom medzi nesympatickou elitárkou a populistickým bláznom s poruchou pozornosti. Ako vyzerala ich posledná diskusia a čo pre USA môže znamenať, opisuje Branislav Ondrášik.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Posledná debata – Hillary: Si bábka Putina; Trump: Si odporná žena Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu