SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

(Zdroj: Fotolia)

Hlava chce, aj telo by možno mohlo, ale chýba partner. Alebo naopak. Partner je k dispozícii, no telo odmieta, hlava zvažuje. Hovorí sa, že v starobe sa dá dohnať všeličo, len sex nie.

„Som bývalý vojak a vojaci, to boli vždy kanci," usmieva sa 70-ročný František. Posledné dva roky sa lieči na rakovinu prostaty, podstupuje terapie, čo znamená prísnu abstinenciu, ale predtým podľa jeho slov fungovalo všetko výborne - raz za týždeň, raz za mesiac, ako im to s manželkou vyhovovalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nechcem to vedieť, fuj

„Kde na to berú ešte silu?“ pýta sa 25-ročná Monika. „Veď si ledva líhajú do postele, bolia ich kĺby, ťažko sa zohýbajú.“ Je pre ňu veľmi zvláštne až nepríjemné zamýšľať sa nad sexuálnym životom svojich starých rodičov. Mal by ostať za zatvorenými dverami, myslí si. „Je krásne vidieť ich na ulici držať sa za ruky, ale to, čo robia doma, nechcem vedieť.“

„Keď som bola mladšia, tiež mi to prišlo nechutné,“ pridáva sa aj 19-ročná Melissa. „Ale teraz, keď sa nad tým zamýšľam, zdá sa mi to normálne. Keď sa ľúbia, prečo nie,“ uvažuje. A nie je sama, otázka seniorského sexu je na Slovensku ešte stále mierne tabu.

Na príčine sú predsudky, mýty, niekedy aj neochota okolia akceptovať pohlavnú aktivitu seniorov. Mnohým vyhovuje predstava asexuálnych starých rodičov, lásku a sex väčšina z nás spája s mladosťou a krásou. Ale ako je to so sexualitou ľudí nad šesťdesiatpäť rokov? Okopávajú len záhradku, alebo si ešte aj užívajú?

Stále je to tam

„Považujem svoj prípad za uzavretý. Za beznádejný," hovorí 68-ročný Marián. „Ale zostalo to vo mne a ešte asi aj dlho zostane. Možno ma to bude mátať do konca života," uvažuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chuť na sex vekom nestratil, zato príležitosti áno. S manželkou žijú oddelene, vytratila sa dôvera a intimita, z jej strany počúva jednoznačné nie. Stretnúť sa s inou ženou vníma ako neveru, preto nevidí východisko zo svojej situácie. Ak by bol mladší, sex by riešil, no v tomto veku to považuje už za nevhodné.

,,Mnohí ľudia sa v staršom veku vzdávajú svojej sexuality," hovorí urológ a sexuológ Ivan Kubiš. Ak aj nepodľahnú tlaku spoločnosti, zabrzdí ich zdravotný stav, ktorý sa pribúdajúcimi rokmi zhoršuje.

Schopnosť pohlavnej aktivity výrazne ovplyvňujú problémy s cievami, ateroskleróza, vysoký krvný tlak, cukrovka alebo užívanie veľkého množstva liekov, najmä psychofarmák. Vekom sa mení i samotná sexualita, u mužov sa znižuje hladina testosterónu, u žien estrogénu, ide o hormóny, ktoré priamo ovplyvňujú naše sexuálnej správanie.

Ak sa to všetko skombinuje, seniori rezignujú, často aj s pocitom, že by robili niečo nevhodné, nemravné či neestetické. Ale sú aj opačné prípady. V roku 2010 riešili v okrese Trebišov kurióznu epidémiu. Nebezpečne sa tam medzi dôchodcami rozšíril syfilis. Ohniskom choroby boli ženy, ktoré poskytovali sexuálne služby pri cestách, v hoteloch aj v bytoch zákazníkov. Najstarší pacient mal 70 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nespokojné ženy ich vyženú

Do urologických a sexuologických ambulancií však mužov najčastejšie privádza erektilná dysfunkcia a predčasná ejakulácia, obe poruchy súvisia s vekom.

Trvalou alebo občasnou erektilnou dysfunkciou trpí na Slovensku až pol milióna mužov, čo vychádza z odhadov založených na výsledkoch epidemiologických štúdií. Je pritom prekvapujúce, že iba každý piaty až desiaty postihnutý je ochotný vyhľadať lekársku pomoc, na druhej strane sa praktickí lekári pýtajú na problémy s erektilnou funkciou iba každého desiateho pacienta.

Ďalším problémom je andropauza, čiže pokles hladiny testosterónu. U niekoho nastupuje v päťdesiatke, u niekoho až v šesťdesiatpäťke. Sprevádza ju strata chuti na sex.

„Muži majú veľký problém priznať tieto komplikácie,“ hovorí gynekológ a sexuológ Dezider Timko. K návšteve lekára mužov zvyčajne donúti nespokojná partnerka, pričom liečba je dnes pomerne úspešná, nie je zložitá a ceny liekov prijateľné.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu