SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Tragédia pochovaná pod tonami bahna

Pred päťdesiatimi rokmi zažila Veľká Británia jedno z najhorších priemyselných nešťastí v histórii. Banský odpad pochoval zaživa vyše sto detí.

Zosuv 40 000 m³ banského odpadu zabil 21. októbra 1966 takmer polovicu detí základnej školy vo waleskej dedinke Aberfan, obyvatelia sa s tragédiou dodnes nevyrovnali. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bol piatok, posledný školský deň pred jesennými prázdninami. Osemročný Jeff Edwards vyrazil do školy s vedomím, že ho po vyučovaní čaká vytúžený týždeň zábavy a oddychu s kamarátmi.

Tešil sa na šantenie v sadoch a na poliach v okolí rodičovského domu v banskej dedinke Aberfan v Južnom Walese. Navyše, vyučovanie sa malo skončiť už predpoludním, a tak mu náladu nepokazila ani neobvykle hustá hmla, ktorá sa v to ráno držala v údolí.

Kým deti z dolného konca mestečka sa každé ráno budili na zvuky banskej húkačky a drnčiace banské vozíky prepravujúce uhoľný odpad, hlušinu a kamene, tie z opačného konca vstávali do bekotu oviec, kotkodákania sliepok a pokrikov farmárov, ktorí hnali svoje stáda na dennú pašu.

Jeff žil presne uprostred, takže ho po ceste do školy sprevádzali obchodníci, ktorí nad stánkami rozprestierali svoje markízy, a motory dodávok, čo už od skorého rána naštvane vrčali, kým z nich niekto povykladá tovar.

Posledný deň s kamarátmi

Ako vždy aj v ten deň už naňho na obvyklom mieste čakali kamaráti Robert a David, aby si spoločne prekliesnili cestu úzkymi bočnými uličkami smerom k pantglaskej základnej škole. Jeff netušil, že ich vidí poslednýkrát v živote.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Obrie haldy kamenia a bridlice, ktoré sa týčili vysoko na kopci nad dedinou, neďaleko uhoľnej bane Merthyr Vale, už dlhšie odolávali náporom silného dažďa. Všetky deti, výnimkou nebol ani Jeff s kamarátmi, po ceste do školy zvedavo poškuľovalo po takmer 250 metrov vysokej čiernej kope, vydolovanej z banských šácht, pod ich nohami. Zaiste si predstavovali tajomné rozprávkové chodby a podzemné skrýše, v ktorých prebývajú banské strašidlá.

Dospelí sa však celé roky obávali tragédie, i keď dúfali, že k nej nikdy nedôjde. Nikto z obyvateľov ráznejšie nezakročil zo strachu, že ponosy na kopy odpadu by mohli viesť k uzatvoreniu bane a tým k strate vyše 800 pracovných miest.

Cunami sa valí

Bolo presne štvrť na desať ráno, keď sa s kolosálnym hrmotom premočená kopa uvoľnila a stena ťažkého bahna sa začala z kopca valiť ako tsunami. Prvá na rane, zrovnaná so zemou pod tisíckami ton uhoľného odpadu, bola miestna farma, po nej nasledovali radové domy. Masu nakoniec zastavila jediná väčšia budova v blízkosti – základná škola.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu