SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Boh tak chce! Ako pápež vyhlásil prvú križiacku výpravu

Prvá križiacka výprava bola možno jediná, ktorá priniesla aké-také úspechy. No svätá vojna skončila úplným fiaskom.

Dobytie Jeruzalema. (Zdroj: Émile Signol/WIKIMEDIA/CC)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor:  Aneta Haramia / Historická Revue

K eď v decembri roku 1095 pápež Urban II. predniesol svoj prejav vo francúzskom meste Clermont, nemohol tušiť, akú reakciu jeho slová vyvolajú.

Výzva „Boh tak chce“ zarezonovala v ušiach jeho súčasníkov.

Myšlienku oslobodiť Svätú zem spod vlády „neveriacich“ a získať tak odpustenie hriechov a večnú spásu si osvojili široké vrstvy obyvateľstva.

Urban tak stál pri zrode veľkolepého dobrodružstva, ktoré stáročia zamestnávalo západný svet aj samotnú pápežskú kúriu.

Neľahká situácia na východe

Prvotným podnetom k vyhláseniu krížovej výpravy na oslobodenie Svätej zeme bola žiadosť byzantského cisára Alexia I. Komnéna o pomoc proti nepriateľom Byzantskej ríše.

V 11. storočí sa totiž na Východe objavil nový silný hráč – seldžuckí Turci, pôvodne nomádi, ktorí žili v stepiach Strednej Ázie a svoje meno získali podľa Seldžüka, náčelníka ich kmeňa.

Turci sa už od 9. storočia objavovali na území Arabského kalifátu, napríklad ako vojaci či otroci, a o storočie neskôr postupne konvertovali na islam a prijali islamskú kultúru. Ich moc postupne narastala a v prvej polovici 11. storočia si úspešne podmanili Arabský kalifát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bagdad padol do ich rúk v roku 1055, a hoci si ponechali abbasidského kalifa ako politickú bábku, skutočnú moc mali vo svojich rukách. Seldžuci pritom priniesli pre islamský svet nového ducha jednoty a v nasledujúcom období sa stali priamou hrozbou najmä pre Byzantskú ríšu.

Byzancia pociťovala ich prítomnosť už od pádu macedónskej dynastie v roku 1057. Pre východných kresťanov pritom nešlo o novú skúsenosť s moslimami, seldžucká hrozba nadväzovala na stáročia arabských nájazdov.

Východná ríša však nedokázala zastaviť postup Seldžukov. Po tom, čo si Turci pod vedením Alp Arslana okolo roku 1070 podmanili aj Sýriu a Jeruzalem, prišla rozhodujúca porážka Byzancie v bitke pri Manzikerte, po ktorej rýchlo obsadili Malú Áziu.

Dôsledky porážky navyše zhoršovala aj vnútropolitická situácia v rámci Byzantskej ríše. V bitke bol zajatý aj cisár Romanos IV., čo rodina Dukasovcov využila na palácový prevrat, v rámci ktorého bol zvolený nový cisár Michal VII.

Hoci sa Romanovi IV. podarilo dostať zo zajatia, moc už naspäť nezískal. Východná ríša po tejto bitke už nedokázala postaviť účinnú armádu proti seldžuckým Turkom a práve táto situácia donútila cisára Michala VII., aby sa obrátil na Rím o pomoc v boji proti nepriateľom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Michal ešte nepochodil. Politická situácia v Európe nebola priaznivá pre jeho prosbu. Alexios I. Komnénos, jeho nástupca, už však pre svoje  posolstvo  našiel  dvere  otvorené.

Západná Európa 11. storočia

Západný svet 11. storočia už mal vlastné skúsenosti s moslimami. Desaťročia sa ich snažil vytlačiť z juhu Iberského polostrova či zo Sicílie.

Do tejto snahy vstupovala aj cirkev, ktorá neraz sľubovala duchovné odmeny pre účastníkov bojov proti neveriacim. Tento motív pritom silne zarezonoval aj pri vyhlásení križiackej výpravy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Súdnej rady Ján Mazák.

Občan, ktorého sa rozhodnutie týkalo, vraj textu miestami ani nerozumel.


22 h
Peter Tkačenko

Republika je dnes politickou avantgardou s utešeným rastovým potenciálom.


1 h
D'Arcy Carden ako Greta vo seriáli Veľké víťazstvo

Ženská bejzbalová liga bol fenomén.


17. aug
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj so šéfom OSN Antoniom Guterresom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu