SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Mala šestnásť a obišla svet v aute takmer pred sto rokmi

Za sedem rokov precestovala Aloha Wanderwell šesť kontinentov a štyridsaťtri krajín. Keď sa s manželom chystali na ďalšiu expedíciu, niekto ho zabil. Zločin sa stal jednou z najzáhadnejších vrážd v histórii americkej kriminalistiky.

Všade, kde sa expedícia zastavila, vítali Alohu s otvorenou náručou. Mala podmanivý prejav a ovládala jazyky. Walter aj Aloha Wanderwellovci boli tiež miláčikmi médií. Kus cesty s nimi prešla aj opička Chango. (Zdroj: The Nile Baker Trust/Richard Diamond)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V roku 1922 sa v denníku Paris Herald objavil nezvyčajný inzerát. Iste ho čítali tisícky mladých žien, no určený bol len jedinej. ‚Dôvtip, krása a pumpky‘ znel titulok a pod ním vzrušujúca výzva: ‚Ponúka sa cesta okolo sveta mladej šťastlivkyni, ktorá by sa chcela pridať k expedícii okolo sveta.‘

Bol napísaný tak stručne a priamo, až sa jednej mladej slečne z neho zakrútila hlava.

Len šestnásťročnej Alohe, rodným menom vtedy ešte Idris Galcii Hallovej, sa dostal do rúk v internátnej škole Chateau Neuf v Nice. Matka ju tam poslala na prevýchovu.

Z Idris totiž po smrti otca, ktorý padol v Belgicku počas prvej svetovej vojny, vyrastala neskrotná divoška. V rodine narastali obavy, že bude ťažké ju vydať. Dievča, hoci pochádzalo z dobrej a zámožnej rodiny, odrazu nadobudlo slobodomyseľné názory a spôsoby hodné viac dobrodruha na prahu dospelosti než poslušnej dámy súcej na vydaj.

Smútok za milovaným tatkom Idris od desiatich rokov tíšila v jeho knižnici a z rozsiahlej zbierky otcových cestovateľských kníh hltala jeden román za druhým. Snívala o ďalekých cestách a zapadnutých kútoch sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nové meno Aloha

Štyridsaťosem hodín jazdy bez spánku, bez suchých šiat, s bolestivo driapajúcou husou kožou, prsty mám zdrevenené. Otrasy boli také silné, že som ani nemohla otvoriť ústa.

Aloha Wanderwell, cestovateľka

Cestovateľ Walter Wanderwell akoby skutočne hľadal práve ju. Pôvodom Poliak Valerian Johannes Pieczynski, ktorého Američania pred rokmi väznili v domnení, že je nemecký špión, si zmenil meno a so svojou prvou ženou Nell Millerovou založil spoločnosť Work Around the World Educational Club.

Wanderwellovou snahou bolo šíriť mierové myšlienky zastrešené heslom Law not war. Nápad pokryť misionárske úmysly expedíciou okolo sveta sa ukázal byť skvelým hnacím motorom. Nadšenie pre vec bolo nákazlivé, ľudí podobné vzrušujúce misie priťahovali.

Dvadsiate roky boli desaťročím automobilizmu. Na cestách sa čoraz častejšie objavovali autá určené aj bežným smrteľníkom, nielen elite a jej luxusným výstrelkom. Wanderwell našiel sponzora v Henrym Fordovi, ktorý expedíciu vybavil prvými Ford modelmi T vyrábanými na montážnej linke. Vďaka pásovej výrobe bol cenovo dostupný a ako auto lepšie spropagovať ako posadiť doň šikovných ľudí a nechať ich precestovať svet?

„Keď Idris odpovedala na Walterov inzerát, jeho spoločné cesty s Nell Millerovou sa už dávno rozišli,“ píše sa na stránkach venovaných životu a odkazu Idris Galcie Hallovej alias Alohy Wanderwellovej. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Charizmatická dlhaňa

Idris nedokázala odolať, ambiciózna expedícia ju až priveľmi lákala. Ak by si od matky nevyprosíkala súhlas, bola pevne rozhodnutá zo školy ujsť. Volanie bolo príliš silné a osudové.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu