SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Nebol prvý skutočný prezident Slovenska. Kým bol Tiso na vrchole moci?

Jozef Tiso patrí medzi najdiskutovanejšie aj najkontroverznejšie osobnosti slovenských dejín.

Jozefa Tisa prevážajú k procesu. (Zdroj: Archív TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Ivan Kamenec / Historická Revue

J ozef Tiso patrí medzi najdiskutovanejšie aj najkontroverznejšie osobnosti slovenských dejín.

Asi ani jeden slovenský politik – azda okrem M. R. Štefánika – nepriťahoval na seba takú pozornosť. Zo strany historikov, publicistov i širokej verejnosti.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Hodnotenia tejto postavy sa však diametrálne rozchádzajú: dakedy sa zdá, že Tisovu osobnosť už nevieme vnímať bez emócií, lebo je posunutá buď na piedestál priam božskej nedotknuteľnosti, alebo je démonizovaná a uvrhnutá do ničoty a zabudnutia.

Jozef Tiso však vstúpil do aktívneho politického života ako 31-ročný kňaz, bezprostredne po vytvorení česko-slovenského štátu v roku 1918. Bol v pozícii tzv. Novoslováka, lebo nemal za sebou žiadne aktivity v slovenskom národnom hnutí.

Jozef Tiso však vstúpil do aktívneho politického života ako 31-ročný kňaz.

kto bol mladý Tiso

Vďaka svojmu rozhľadu, nesporným organizačným schopnostiam, publikačnej i rečníckej pohotovosti však rýchlo stúpal po funkcionárskom rebríčku v štruktúrach Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS), ktorej hlavným cieľom bolo dosiahnutie autonómie Slovenska v rámci Československej republiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pri vnútorných sporoch v strane stál vždy lojálne po boku Andreja Hlinku a postupne sa vypracoval na post jedného z najvážnejších kandidátov na prevzatie vodcovskej funkcie po starnúcom predsedovi.

V roku 1925 sa prvýkrát stal ľudáckym poslancom československého parlamentu a v tejto funkcii zotrval až do roku 1938, lebo do poslaneckého kresla sa dostal aj po ďalších dvoch voľbách. Na parlamentnej pôde vystupoval často a veľmi aktívne.

Bol jedným z hlavných tlmočníkov oficiálnych postojov ľudovej strany, resp. jej zásadných programových dokumentov.

Pri ich koncipovaní zohrával vždy dôležitú, niekedy i hlavnú úlohu. Vďaka svojmu talentu pre politický kompromis bol aj najpohotovejším „kontaktomanom“ pri vyjednávaní ľudákov s inými politickými subjektmi, resp. osobnosťami na Slovensku i v Prahe.

Dejiny sú plné paradoxov. Jedným z nich bola aj skutočnosť, že keď na jeseň 1938 dosiahla HSĽS svoj hlavný politický cieľ – autonómiu Slovenska, začala pre Jozefa Tisu najdramatickejšia a v konečnom dôsledku ľudsky i politicky tragická etapa jeho mnohostranného verejného, kňazského i osobného života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sedemročná činnosť tohto ambiciózneho politika v rokoch 1938 – 1945 sa nakoniec totiž stala hlavným kritériom hodnotenia celej, jeho viac ako štvrťstoročnej politickej aktivity.

Návšteva u Hitlera

V októbri roku 1938 sa Tiso zrazu ocitol na najvyšších postoch slovenskej a zvlášť ľudácko-straníckej politiky. V zložitej, neprehľadnej a stále komplikovanejšej situácii v domácom a hlavne zahraničnom vývoji sa nedokázal (a zďaleka nielen on sám!) orientovať.

Nebol na riešenie jej každodenných problémov pripravený, ani ako čelný politik, ani ako kňaz a človek.

Už vtedy bol donútený začať hľadať a uplatňovať východiská v metódach tzv. politiky menšieho zla. Bola to však cesta vedúca do slepej uličky, resp. k zlu väčšiemu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ivan Kmotrík

Ako sa aj cez známosti rodilo jeho podnikateľské impérium.


19. jún

Pomôcť môže železo aj horčík.


28. jún
Ľudia sa opaľujú na pláži na španielskom ostrove Malorka.

Počet nakazených rastie, niektoré štáty chcú návrat covid pasov.


5 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 19 h
SkryťZatvoriť reklamu