SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Spomínam na Paríž a nikdy som tam nebol. Takto sa robí geniálny podvod

Vodili nás za nos a my sme ich príbehy „z prvej ruky“ hltali. Písali o diaľkach, no v živote nevytiahli päty z domu.

Americký spisovateľ William Saroyan (1908-1981) (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jeden sa dvakrát nervovo zrútil, keď naozaj uvidel Ameriku, druhý nikdy nebol v Taliansku, hoci do nej zasadil svoj najslávnejší príbeh lásky. Tretí si reportážnu cestu jednoducho vymyslel a štvrtý mal toľko odvahy, že vyhlásil prístup „nikdy som tam nebol, ale vyzerá to takto“ za nový štýl. 

Tvorivé metódy niektorých umelcov sú ako geniálny podvod. Raz to vyjde, raz na konci plieska bič. 

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani na krok z Anglicka 

Aspoň 650-krát použil William Shakespeare vo svojich dielach slovo „svet“. V reálnom živote sa však ako veľký cestovateľ nejavil. Lepšie povedané, nepoznal nič  okrem Anglicka. 

Väčšina z jeho príbehov sa síce odohrávala na kráľovskom ostrove, no tie najznámejšie sú situované do o niečo slnečnejšieho podnebia Talianska.

Ako to, že atmosféra mnohých scén, ktoré sa odohrávajú v talianskych uliciach, je taká živá a pôsobí tak presvedčivo, hoci Shakespeare nikdy nevytrčil päty z domu? 

Shakespeare sa narodil sa v Stratforde nad Avonou, väčšinu svojho života strávil v Londýne a niektorí historici tvrdia, že sa maximálne dostal na sever Anglicka ako učiteľ.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak by sme teda preniesli jeho životné kroky na mapu, zrejme by sme sa pohybovali po takmer rovnakej ceste, ktorá je dnes diaľnicou medzi Londýnom a Birminghamom. Ani o krok ďalej. No isté je to, že jeho srdce bolo rozdelené medzi dve vcelku odlišné krajiny – Anglicko a Taliansko.  

Nechcel riskovať hnev panstva

Mestá v Lombardii podľa všetkého ostali preňho iba názvami, ktoré sa nikdy nespojili so skutočne zažitou atmosférou. Nemal vtedy k dispozícii ani mapy od Googlu, aby sa mohol ulicami poprechádzať aspoň vo virtuálnej realite.

No fascinácia touto krajinou bola aj napriek tomu konštantným podtónom jeho diel. Od ohrdnutých ulíc Verony cez rímske vražedné intrigy okolo Julia Ceasara až po Othellov osud v uliciach Benátok. Taliansko bolo v jeho dielach také zásadné, až sa stalo postavou samo osebe. 

Taliansky historik, spisovateľ a architekt Francesco da Mosto sa domnieva, že to tak bolo preto, aby Shakespeare mohol rozoberať aj citlivé politické témy bez toho, aby by riskoval neľúbosť anglických panovníkov. „Navyše, mnohé zo Shakespearových nápadov pochádzajú z talianskych príbehov nazývaných novely,” dodáva da Mosto. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ani ostatní historici si jeho znalosť histórie a topografie Talianska nevedia vysvetliť inak - sčítanosť a dobré talianske kontakty, to je všetko, čo o svete potreboval vedieť, aby ho poznal celý svet.  

Uveril, že je bratom náčelníka Apačov

Za to, ako si pre zmenu Európania predstavujú amerických Indiánov a divoké prérie, zasa môže bezpodmienečne Karl May.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu