SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Ako naše móresy sedliakov z vidieka predražujú ceny domov (najlepšie články)

Prečo chcú Slováci bývať vo vlastnom a akí sme v porovnaní s Európu? A môže byť Danko nový premiér? Prečítajte si najlepšie články týždňa.

Ilustračné foto (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Slováci? Bývanie sedliakov a móresy vidieka

Ako blázni. Staviame domy, chceme ich vlastniť... možno to je dávny prejav sedliactva a života na vidieku v nás. Deväť z desiatich slovenských domácností žije vo vlastnom, vo vyspelom západnom svete je však oveľa výraznejší podiel nájomného bývania. Prečo je Slovensko také zvláštne? A aká je odpoveď trhu, pýtala sa Annamária Ondrejková.

Prečítajte si tiež: Slováci majú stále móresy sedliakov. Chcú bývať vo vlastnom Čítajte 

Ako sa Andrej Danko stal kandidátom na premiéra

Netají sa ambíciami. Aj keď ho dnes mnohí pre jeho dadaistický prejav prezývajú „Tomtom“, Andrej Danko môže byť budúcim premiérom. Ako sa chlapec z Revúcej vypracoval na v súčasnosti druhého najmocnejšieho muža v štáte, ako vyrastal, kto sú jeho rodičia – ale najmä, ako sa zbavil Jána Slotu a ako zbohatol, píše vo veľkom profile šéfa SNS Lucia Krbatová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Nový premiér? Ako sa Danko Slotovi aj Ficovi vymkol z rúk Čítajte 

Satelit ukázal, ako sa za 12 rokov zmenili obce pri Bratislave

Kedysi to bol vidiek neďaleko mesta. Stačilo prejsť kúsok a ocitli ste sa v inom svete. Za desať rokov sa však podoba satelitných obcí okolo väčších miest radikálne zmenila. Najlepšie to vidieť na záberoch z vesmírnych družíc. Porovnanie pripravili Adam Valček a Jana Trebulová.

Prečítajte si tiež: Pozrite sa, ako sa za 12 rokov zmenili malé obce pri Bratislave Čítajte 

V európskej kozmetike sme zakázali 1379 látok

Prečo naši vedci skúmajú fenomény ľudskej kože na mŕtvych prasatách? Prečo sa nemáte báť, ak je nejaký kozmetický prípravok žltý, práve naopak? A prečo je lepšie zjesť mrkvu alebo paradajky, než sa mazať prípravkom s betakaroténom? V  seriáli o šikovných slovenských vedkyniach sa tentoraz Renáta Zelná rozprávala s biologičkou a kozmetologičkou Jarmilou Hojerovou.

Prečítajte si tiež: Kozmetologička: Lacnejšie je zjesť kilo paradajok, ako používať krém s betakaroténom Čítajte 

Tím bez budúcnosti radikálne prekvapil

Nikto by nepovedal, že budeme vo finále. Pred turnajom bol na nás kurz 33:1, spomínal Marián Hossa na situáciu pred Svetovým pohárom. Podceňovaný tím s katastrofálnym rozbehom napokon prekvapil všetkých. Ako sa to podarilo, opisuje Marián Szücs.

Prečítajte si tiež: Tento tím nemá budúcnosť, tvrdí Kopitar. Príbeh však pokračuje Čítajte 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu