SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Ľudia stáli v radoch, aby ho videli. Václav Havel by mal 80 rokov

Na Slovensku mal veľa priateľov, ale aj mnoho takých, ktorí mu nerozumeli.

Václav Havel (5. október 1936 - 18. december 2011) (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mal by pred sebou kávu, cigarety, bol by strapatý a asi by sa usmieval. Bol to veselý človek, žiadny „morous“, hovorí Milan Kňažko, keď opisuje, ako by vyzerala socha Václava Havla, keby ju navrhoval on.

„Václav bol veľmi skromný človek a určite by nechcel mramorovú sochu. Ale vybudovať krásny park s letnou pivárňou a dobrou hudbou a čitárňou, niečo, kde by sa ľudia dobre cítili, dali si pivo a mali by dotyk s kultúrou len s malou tabuľkou, že je pre spomienku naňho, to by sa mu určite veľmi páčilo,“ mieni Magda Vášáryová.

Človek - symbol zmeny

Havel zostáva aj po desaťročiach od Nežnej revolúcie najvýraznejším symbolom zmien vo východnej Európe. Kým v zahraničí je jeho meno stále silným fenoménom, havlovský odkaz na Slovensku sa akoby už strácal.

Vydanie doteraz úplne neznámych zápiskov z väzenia, fotografická publikácia Hele, Havel! vytvorená z náhodných momentiek zachytených  neprofesionálnymi fotografmi či celý medzinárodný divadelný festival zorganizovaný pražským národným divadlom ako pocta Václavovi Havlovi -  to všetko sa objavuje v týchto dňoch v Česku pri príležitosti nedožitej osemdesiatky ich bývalého prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Havel nenechal pokračovanie svojho posolstva na náhodou, postaral sa o založenie knižnice nesúcej jeho meno, na ktorú významne prispel miliardár Zdeněk Bakala. A čo na Slovensku? Pripomíname si ho vôbec nejako?

Havel nebol predsa len českým prezidentom, vo veľmi dôležitej ére reprezentoval celé Československo, jeho prínos k slobode nášho národa od totalitného režimu je nespochybniteľný.

Jediná tabuľka

Kým sôch pápeža Jána Pavla II., s ktorým Havla spája prinajmenšom podiel na páde komunizmu, máme na Slovensku hneď niekoľko, Havel nemá na Slovensku pomenovanú po sebe ani len ulicu či námestie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 4 h
SkryťZatvoriť reklamu