SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Radičová, Kňažko, Bútora a iní spomínajú na Havla (anketa)

Skromný, bystrý a vtipný. Jeho charizma sa tvorila záhadným spôsobom. Tak si pamätajú Václava Havla, ktorý by mal 5. októbra 80 rokov.

Iveta Radičová a Václav Havel na festivale pohoda v roku 2008. (Zdroj: Archív SME)

Aká je vaša najsilnejšia spomienka na Václava Havla?

Iveta Radičová, sociologička, bývalá slovenská premiérka

Bolo to niekedy v polovici osemdesiatych rokov. Práve v tom čase som si prečítala jeho esej Moc bezmocných. Bola, pravdaže, vtedajšími politickými kruhmi zakázaná a šírila sa len v samizdate.

Esej povzbudzuje občanov totalitných režimov nájsť v sebe odvahu nežiť v klamstve a vzbúriť sa napríklad aj proti takým nezmyselným nariadeniam, akým bolo do výkladu zeleninárstva medzi cibuľu a mrkvu umiestniť plagát s heslom: „Proletári všetkých krajín, spojte sa!“ Havel v eseji podčiarkuje, že dôstojný život sa dá prežiť, len ak sa nepodriadime tyranii klamstva.

Druhý veľmi silný zážitok s Václavom Havlom som mala v novembri 1989, keď na pražskej tribúne povedal to svoje známe a dnes už rôzne interpretované: „Nech láska a pravda zvíťazia nad lžou a nenávisťou“.

S odstupom času aj sám Havel vysvetľoval svoje slová zo značného nadhľadu. Lenže musím sa priznať -  ja jeho slová beriem veľmi vážne dodnes. Dodnes som presvedčená, že svet sa dá pohnúť k lepšiemu. Ak by som o tom nebola presvedčená, do politiky by som nešla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A do tretice - Slávnosť, keď si pán Havel prišiel napriek zlému zdravotnému stavu prebrať medzinárodnú Cenu Jána Langoša.

Bolo to 10. októbra 2011 v Prahe. Nevedela som, že naše stretnutie je posledné. Rozprávali sme sa. V jeho očiach bolo všetko to, čo bolo preňho typické predtým, než výrazne zoslabol v dôsledku chorôb. Bolo v nich plno života, nápadov, ale aj nadhľad.

Mal aj slávnostný príhovor. Žiadal nás, všetkých prítomných, aby sme vyžarovali to, čo bolo typické pre Janka Langoša – vnútorný pokoj, pretože ten je najdôležitejší.

Václav Havel bol morálnou autoritou v časoch totalitných a takým pre mňa ostal dodnes. Keď sa stal československým prezidentom, ani vtedy nezabudol na dôležitosť etiky v politike a neustále ju pripomínal.

Osobné rozhovory s ním, či už počas mojej prezidentskej kampane, na festivale Pohoda, alebo už aj v pozícii premiérky si nielen dobre pamätám, ale majú na moje myslenie veľký vplyv a sú pre mňa stále inšpirujúce.

A keby sa ma niekto spýtal, kam by som chcela posunúť Slovensko, o akej krajine snívam, odpovedala by som opäť slovami Václava Havla: „O republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice hospodářsky prosperující a zároveň sociálně spravedlivé, zkrátka o republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. O republice všestranně vzdělaných lidí, protože bez nich nelze řešit žádný z našich problémů – lidských, ekonomických, ekologických, sociálních a politických.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Politika práve dnes nutne potrebuje ľudí, ktorí budú podobne ako Václav Havel bojovať proti lži, falošnosti a korupcii a budú presadzovať hodnoty a morálku vo verejnom živote. A takíto politici potrebujú zázemie, podporu od občanov, aby mali šancu v politike prežiť a presadzovať tieto hodnoty.

Prečítajte si tiež: Ľudia stáli v radoch, aby ho videli. Václav Havel by mal 80 rokov Čítajte 

Milan Kňazko, herec, bývalý politik

S Václavom Havlom som sa zoznámil na záhradnej párty u Honzu Třísku v lete roku 1972, kam ma zobral režisér Peter Weigl, s ktorým som v tom čase točil operu Faust a Margaréta.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu