SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Položili sme do galérie okuliare. Pomýlili si ich s umením?

Umelecké dielo si s odpadom už pomýlila nejedna upratovačka galérie. Bodaj by nie, ak sa vystavujú aj rozmrvené sušienky či škvrny. Kde je hranica medzi žartom a umením?

(Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Položili sme na podstavec obyčajné dioptrické okuliare. Nie sú ničím výnimočné, azda len tým, že ležia vo výstavnej sieni Galérie mesta Bratislavy. Presnejšie, medzi dielami takmer stovky talianskych umelcov na výstave Viva Italia!

Kým ostatné objekty a obrazy na výstave sú nositeľmi príbehov a hlbších významov, okuliare nenesú nič, iba kovový rám a sklenenú výplň.

Ako asi budú na obyčajný objekt reagovať návštevníci? Zmýlia si ho s umením? Chceme to zistiť tak, ako čosi podobné zisťovali dvaja tínedžeri v Múzeu moderného umenia v San Franciscu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hm, to je zaujímavé

Tí sa rozhodli vystreliť si z ostatných návštevníkov vo veľkom štýle. Rovno na podlahu, pod jeden z textov nalepených na stene, položili okuliare. Len tak. Netrvalo dlho a nenápadný predmet, ktorý by možno všade inde zostal nepovšimnutý, začal ľudí priťahovať ako magnet.

Pristavovali sa nadšenci umenia, ktorí potichu a zadumane hútali nad významom a symbolikou tejto jednoduchej inštalácie. Našli sa aj takí, ktorí, nevediac, že ide iba o milý žartík, chceli mať originálne umelecké dielo zvečnené vo svojich fotoaparátoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V iných zašitých rohoch múzea ešte našli aj „umelecký“ odpadkový kôš či bejzbalovú čiapku, všetko premyslené diela dvoch vtipkárov. Okuliare však súboj o diváka jednoznačne vyhrávali. Autori si ich odfotili a fotografie hlúčika ľudí, hľadajúceho vhodnú umeleckú interpretáciu, uverejnili na svojom twitteri. A tak sa „neumenie“ stalo aspoň virálnym umením.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Okuliarové veľdielo zaujalo napríklad aj jedného z kurátorov veľkej výstavy International Pop Bartholomewa Ryana, ktorý ho na svojej sociálnej sieti zhodnotil ako „good piece“.

Bratislavská optika

Zopakovali sme ich experiment v slovenských podmienkach. Čo sa dialo? Návštevníci galérie začudovane prechádzali okolo dreveného podstavca držiaceho okuliare. Nijako nekričal, no zároveň sa nedal prehliadnuť. Preto ho pohľadom zachytil každý. Myslíte si, že to je umelecké dielo len preto, že je vystavené v galérii? Položíme kontrolnú otázku.

„Väčšinou to tak býva, automaticky to človek tak vníma. Len neviem, v akom kontexte to mám čítať. No keď sa môže vystavovať pisoár, môže sa aj toto, prečo nie,“ hovorí asi dvadsaťročný Matej.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


4 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu