SME

Piatok, 19. apríl, 2019

Mafia a štát sú na Slovensku prepojené. A ľudia trápni (najlepšie články týždňa)

Prvý raz prehovoril developer z kauzy Glance House a opisuje, ako podvod prebiehal. Prečítajte si najlepšie články týždňa.

Ilustračné foto. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Bašternák, Glance house? To je mafia prepojená so štátom

Šesť rokov čelí podnikateľ Róbert Číž obvineniu z údajného podvodu pri stavbe bytovky Glance House v Bernolákove. Tvrdí, že jeho stíhanie je súčasťou tlaku developerskej mafie z Bratislavy. Teraz prvý raz prehovoril a Matúšovi Burčíkovi porozprával, ako v hlavnom meste fungujú podvody kryté z najvyšších miest.

Prečítajte si tiež: Kto je v pozadí kauzy Bašternák? Mafia prepojená so štátom, hovorí developer

Sexu mladých sa nedá zabrániť

Je to systém, kde sa chovanci kontrolujú navzájom. Systém, ktorý sa nedá poriadne preveriť ani ustrážiť – a zrejme to ani nie je jeho cieľom. S bývalým chovancom zariadenia Čistý deň sa rozprával Roman Cuprik. Peter Jurga tvrdí, že reči o zneužívaní detí sú nezmyslom, no v zariadení nežijú žiadne neviniatka.

Prečítajte si tiež: Bývalý chovanec Čistého dňa: Sex mladých sa nedá ustrážiť

Ľudia ani nevidia, že sú trápni

Dospelí chodia na detské filmy, chodia spolu do reštaurácií, ale nerozprávajú sa v nich, namiesto toho, aby mali s niekým vzťah, radšej sa pozerajú na porno. Charlie Kaufman, americký scenárista a režisér, držiteľ Oscara a autor filmov ako Adaptácia, V koži Johna Malkovicha či Večný svit nepoškvrnenej mysle v rozhovore s Kristínou Kúdelovou opisuje náš svet posadnutý iPhonmi.

Prečítajte si tiež: Charlie Kaufman: Ľudia nevidia, že s iPhonmi sú trápni. A to ma desí

Banky už nebudú určovať nezmyselné splátky

Hypotéka, ktorú nedokážete splácať. Bankám dnes nič nezakazuje nastaviť mesačné plátky pri hypotékach tak, že sa prakticky nedajú z príjmu zaplatiť. No pravidlá sa sprísnia a banky budú musieť splátky nastaviť tak, aby ľuďom zostalo viac peňazí, vysvetľuje Jana Trebulová.

Prečítajte si tiež: Hypotékam sprísnia pravidlá. Spustí sa do konca roka výpredaj bytov?

Ako potravinári klamali ľudí a falšujú vedu

Nie, cukor je v poriadku, za všetko zlé môžu tuky. Takéto klamstvo podporovala pred desaťročiami cukrárska loby a zrejme spôsobila zdravotné problémy u časti verejnosti. Potravinársky priemysel má pritom podľa Tomáša Prokopčáka dlhú históriu klamstiev, manipulácii a falšovania vedy. Časť z týchto podvod teraz pripomíname.

Prečítajte si tiež: Ako sa klamalo vo vede: prečo mohli sfalšovať výskum o vplyve cukru

 

Téma: Ladislav Bašternák


Článok je zaradený aj do ďalších tém Kauza Čistý deň, Slovensko, Podvody, SME Plus

Už ste čítali?