SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Psychologička: Najviac klamú politici a manažéri na vysokých postoch

Ak klamú ľudia, ktorí majú v rukách moc, o to viac budú klamať ľudia pod nimi. Lož sa šíri lavínovo, hovorí psychologička lži.

Lenka Mynaříková (1986) – česká psychologička a psychoterapeutka. Vlani vydala knihu Psychologie lži, momentálne dokončuje jej pokračovanie. Vyučuje na Českom vysokom učení technickom v Prahe, na Katedre psychologických a pedagogických štúdií pri Masarykovom ústave. Päť rokov pôsobila ako školská psychologička. (Zdroj: archív L.M.)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Skúste jeden deň neklamať. Každému budete hovoriť, že vyzerá zle, že sa máte nanič a že sa s ním nechcete baviť. Postupne sa vám začne každý vyhýbať. Neexistuje spoločnosť, kde by sa neklamalo,“ tvrdí česká psychologička LENKA MYNAŘÍKOVÁ. Práve dokončuje druhé pokračovanie svojej knihy Psychologie lži.

Ako často klameme?

Denne povieme desať až niekoľko desiatok lží. Závažné klamstvo vyslovíme možno jedno za týždeň.

Klameme viac ako v minulosti?

Nie, nanajvýš sa o tom viac rozpráva. Človek klame od počiatku svojej existencie. Klamú i rastliny a zvieratá, lož nájdete na všetkých evolučných stupňoch. Zmena nastala iba v tom, že dnes môžeme klamať aj cez telefón, e-mail alebo prostredníctvom SMS, čo je oveľa ľahšia cesta. V minulosti sa klamalo najmä z očí do očí.

Podporujú tieto nové prostriedky produkciu lží?

Skôr len rozširujú možnosti a spôsoby ako klamať. Je jednoduchšie vysloviť klamstvo, ak sa vyhnete osobnému kontaktu, ale súčasne tým zväčšujete riziko, že budete pri tom pristihnutý. Lož v e-maile zostáva zaznamená.

Je klamstvo u zvierat len pudom sebazáchovy alebo si ho aj uvedomujú?

Podľa najnovších štúdií si ho uvedomujú predovšetkým vyššie primáty. Niektoré druhy napríklad náš najbližší príbuzný šimpanz, klame dokonca zámerne. Nižšie živočíšne druhy síce neklamú zámerne, ale zato veľmi často. A s podobným cieľom ako človek. Aby ohromili svojich partnerov alebo prilákali viac partnerov, aby sa vyhli nebezpečenstvu alebo získali potravu. Rozdiel je len v tom, že ľudská lož je prevažne verbálna. Zvieratá a rastliny využívajú mimikri, zmenu farebnosti, tvaru. Sú mimoriadne kreatívne v tom, akým spôsobom klamať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ovplyvňuje typ spoločenského zriadenia, v ktorom žijeme, náš postoj ku lži?

Lož vo všeobecnosti prispieva k tomu, aby spoločnosť fungovala. Ak by sme boli k sebe iba úprimní, nedali by sa budovať sociálne väzby a udržiavať priateľstvá. Platí to pre všetky spoločenstvá. Rozdiel je v tom, ako sú lži morálne hodnotené. Niektoré spoločenstvá ich odsudzujú viac, ale to neznamená, že sa tam klame menej. Klame sa rovnako, ale ak vám na to prídu, hodnotí sa to veľmi negatívne, prípadne prísnym trestom. Kým u nás sú lži vnímané benevolentnejšie, morálne odsúdenie nie je také extrémne.

Nie je toto presne ten moment, ktorý sa zmenil?

V súčasnosti v európskych krajinách naozaj oveľa ochotnejšie prijímame lži než v minulosti. Najmä mladá generácia ich menej odsudzuje. Generácia mojich prarodičov, čiže ľudí, ktorí majú okolo osemdesiat rokov, lži striktne odmieta. A pripustiť, že oni sami klamú, by bolo pre nich priam neznesiteľné. Vnímali by to ako charakterový nedostatok. Naopak dnešní mladí ľudia sa pokojne pochvália tým, že vedia dobre klamať a každého oklamú. Považujú to za prospešnú vlastnosť.

Neprispieva k tomu aj fakt, že s klamstvom sa stretávame na všetkých úrovniach verejného života? Tolerujeme ho a sme si vedomí toho, že zvyčajne ostáva nepotrestané?

Na základe veľkého počtu výskumov je dokázané, že najviac klamlivých výrokov vzniká na vysokých manažérskych postoch a v politike. V politike preto, lebo lož je veľmi úspešný mocenský nástroj, ktorý vám umožňuje vytvárať určitý dojem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prostredníctvom neho sa politici snažia k sebe pritiahnuť, čo najväčší počet ľudí. Preto sa lžiam v politike tak dobre darí. A, samozrejme, čím viac sa lži používajú a prijímajú práve na takých miestach, ako je politika, tým viac sa šíria v bežnej spoločnosti. Politici a verejne činné osoby určujú určitý štandard v spoločnosti, formujú verejnú mienku. Ak klamú ľudia, ktorí majú v rukách moc, o to viac budú klamať ľudia pod nimi. Lož sa šíri lavínovo.

Prečo by spoločnosť nefungovala bez lží?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu