SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Bratislavské letisko si možno kúpia Číňania (najlepšie články týždňa)

Aká katastrofa nastala na bratislavskom letisku? A ako sa žije Slovákom v Rakúsku? Prečítajte si najlepšie články týždňa.

Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. (Zdroj: SME - Tomáš Benedikovič.)

Slováci priniesli do Rakúska nový život

Ako sa žije Slovákom v Rakúsku? A ako vnímajú Rakúšania Slovákov, ktorí sa prisťahovali do ich obcí? Pavol Štrba sa rozprával so starostom Wolfsthalu Gerhardom Schödingerom o spolužití, migrantoch a svetoch, ktoré sú od seba vzdialené len pár kilometrov, no niekedy ich delia celé vesmíry.

Prečítajte si tiež: Starosta Wolfsthalu: Slováci k nám priniesli nový život. Sýrčanov prijímame ťažšie Čítajte 

Kúpi si Čína bratislavské letisko?

Dovolenková sezóna je na bratislavskom letisku úplnou katastrofou. Napriek tomu počet prepravených cestujúcich vzrastie. Ako je to možné, ako funguje letisko v hlavnom meste a prečo niekto môže považovať predaj Číňanom za dobrý nápad, rozprával Marekovi Porackému generálny riaditeľ Ivan Trhlík.

Prečítajte si tiež: Šéf bratislavského letiska: Rokujeme o leteckom spojení s USA Čítajte 

Písomka z koncentráku? Zvrhlosť

Učí učiteľov učiť. A niektoré praktiky svojich kolegov považuje za úplné zvrhlosti: obzvlášť preto, že viac než memorovanie faktov je v dnešnom svete dôležité naučiť sa myslieť – v kontexte, kriticky a kreatívne. Dávid Králik by tiež učiteľom doprial viac voľnosti, vysvetľuje Zuzane Matkovskej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Mentor učiteľov: Písať písomku z návštevy koncentračného tábora je zvrhlosť Čítajte 

Aká je ozajstná Kuba

Ako vyzerá dnešná Kuba? A ako vyzerá mýtus, ktorý chce dnešná Kuba natlačiť do hláv všetečným turistom? Prekrásne koloniálne vily sa totiž rozpadávajú, staré cadillacy zdobia, no smradia ulice, vzduch stojí rovnako ako čas. Hýbu sa len ľudia do rytmu salsy, opisuje Lucia Siposová.

Prečítajte si tiež: Kuba podľa Šipky Čítajte 

Keď žijeme na bezduchom Slovensku

Keby sme sa riadili duchom zákona, tak hoci aj paragrafy presne nesadnú, na svojej stoličke by Robert Kaliňák už nesedel, píše Peter Ivanič. Lenže, neriadime sa. A ministrom je stále človek, ktorý by v každej slušnej krajine zo svojho miesta dávno odstúpil.

Prečítajte si tiež: Bezduché Slovensko Čítajte 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu