Luxus aj tajné chodby. Na Červenom Kameni si páni dopriali všetko

K prázdninám patria výlety, k výletom zas zaujímavé miesta. Ak ste ešte neboli na Červenom Kameni, možno vás tam prilákajú vzácne kúsky šľachticov, ktorí sa nechali unášať vtedajšími trendmi.

Hrad na svoje súčasné miesto vraj preniesli víly. (Zdroj: Fotolia)
Viac informácii a tipov pre cestovanie po Slovensku nájdete v turistickom sprievodcovi Slovensko, novinke z produkcie vydavateľstva denníka SME.

Pri stole sedelo dvanásť mudrcov a radili sa. Kde bude stáť hrad Červený Kameň? Jedenásti sa zhodli na tom, že by sa mal postaviť na vrchu Kukla v Malých Karpatoch. Iba jeden, ten najmladší, ostatných upozornil, že na Kukle žijú zlí duchovia a strašidlá a určite sa im nebude páčiť ruch v ich bydlisku.

Nikto však mladíka nepočúval a mudrci odsúhlasili rozhodnutie väčšiny. Robotníci tak začali hrad stavať na Kukle. Základy mali už za jeden deň. Počas noci sa však diali zvláštne veci, pretože keď prišli robotníci ráno na stavenisko, zistili, že sa celé premiestnilo na vedľajší kopec.

Opäť zasadla rada starších a dala za pravdu najmladšiemu členovi – hrad teda zostal na mieste, kam ho premiestnili dobré víly, píše sa v legende o Červenom Kameni.

Koč a jeleň

Prezrieť si ho dnes so sprievodcom trvá 75 minút. Stojí to za to. Jednou z prvých zastávok prehliadky je centrálna miestnosť hradu na poschodí. Nie je ťažké uhádnuť prečo. Sem si totiž dlhoroční majitelia hradu, šľachtická rodina Pálffyovcov, kedysi pozývala hostí. Miestnosť preto zariadili tak, aby pôsobila čo najpompéznejšie.


Už ste čítali?