SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Aj u nás sa môže dariť olivovníkom či palmám

Stredomorský ostrov pri Pezinku vás prenesie na jadranské pláže a do exotiky, na dunajských brehoch zas rastú kaktusy

Vladimír Píš. (Zdroj: Márius Kopcsay)

O tom, že exotickej – alebo presnejšie stredomorskej teplomilnej flóre – sa u nás nemusí dariť iba v kvetináči, už roky presviedča Vladimír Píš.

Jeho známa levanduľová záhrada ležiaca vo vinohradoch nad Pezinkom býva dokonca pravidelne sprístupnená aj verejnosti. Napríklad počas tradičného pezinského podujatia Víno a levanduľa, ktorým sa každoročne začínajú letné prázdniny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vyštudovaný chemik, odborník na agrochémiu a rodák z Ponitria sa pred viac ako dvoma desaťročiami priženil do Pezinka a začal sa tu starať o „rodinný vinohrad“. Pozemok so zaujímavou polohou – na výslní, v závetrí a v úbočí kopca vysoko nad mestom – sa však už od začiatku priam ponúkal na experimenty. Časť bola zarastená šípkami, trnkami a vinič sa tu akosi nechcel ujať.

Prvá bola levanduľa

„Vždy sa mi páčilo Stredomorie a jeho flóra, napadlo mi teda skúsiť to v záhrade s levanduľou ako typickou stredomorskou rastlinou,“ spomína na svoje záhradnícke začiatky Vladimír Píš.

Ako odborník na to išiel, samozrejme, vedecky: „Meral som teplotu v záhrade a zistil som to, čo mi našepkali aj rastliny – že rozdiel v teplotách medzi spodnou a hornou časťou je niekedy až šesť stupňov. Ešte viac ho zvýraznili kamenné terasy a múry, ktoré som tam vybudoval. Keď niekedy v lete idem do záhrady o piatej ráno, v dolnej časti vinohradu je chlad, no v hornej časti cítim letnú horúčavu predošlého dňa. Teplo je tam doslova naakumulované. A funguje to nielen v lete, ale aj v zime.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu