Svadbu v zahraničí nemusí Slovensko uznať. Čo by ste mali urobiť?

Spojiť dovolenku so svadbou nemusí byť zložité, stačí si vopred premyslieť destináciu a pripraviť doklady.

Sobášiť sa v zahraničí môžete. Myslite však na základné problémy, ktoré vás môžu na Slovensku očakávať. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR/AP)

Praha, Londýn, Berlín, Rím, Paríž. Ak ste sa rozhodli sformalizovať svoj vzťah a zosobášiť sa toto leto v cudzine, môžete to urobiť prakticky v ktorejkoľvek krajine na svete. Nemusíte sa pritom obmedzovať len na miesta v Európe.

Podľa ministerstva zahraničných vecí sa Slováci najčastejšie sobášia na Srí Lanke, v Indonézii či na Filipínach. Zoznam ministerstva vnútra je však oveľa širší: medzi obľúbené krajiny mladomanželov patria okrem Česka, Veľkej Británie, Nemecka, Talianska či Francúzska aj  Rakúsko, Švajčiarsko, Egypt, Spojené štáty americké, Grécko a Dánsko.

„Osobitná matrika eviduje od svojho vzniku v roku 1993 uzavretie manželstva občana Slovenskej republiky v celom svete,“ informuje hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Papiere a úrady

Sobáš v zahraničí má viacero výhod, no treba rátať s vybavovaním dokladov. Samozrejme, na luxusnejšiu svadbu v cudzine si môžete najať agentúru, ktorá vám zabezpečí okrem samotného sobáša aj hostinu či ubytovanie.

Na Slovensku ponúka služby svadieb v zahraničí kancelária, ktorá vám zorganizuje svadbu, napríklad na ostrove Maurícius alebo na Seychelách, ceny sa pohybujú od dvetisíc eur vyššie, podľa toho, aké požiadavky máte.

Brať sa v cudzine na vlastnú päsť nie je však o nič zložitejšie, stačí pritom myslieť na niekoľko povinností.

Keď ste si vybrali krajinu, do ktorej vycestujete a v ktorej sa chcete vziať, pred samotným sobášom kontaktujte veľvyslanectvo danej krajiny.


Už ste čítali?