SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Viete, čo robia vaše deti v lese?

Skautský tábor spája lásku k prírode s dobrodružstvom. Dôležité je si ustrážiť vlajku.

ilustračné (Zdroj: Jakub Valko)

Je sobota deväť hodín večer a nad táboriskom vo Važci sa rozprestiera tma. Skupina skautov práve ukončila večerný nástup. Ešte sa však nechystajú spať: postávajú v kruhu a čakajú.

„Zapaľujem oheň lásky. Zapaľujem oheň krásy. Zapaľujem oheň sily. Zapaľujem oheň pravdy,“ hovoria postupne štyria vybraní skauti a do nakladenej vatry vkladajú horiace fakle. Rover Birkof začína hrať na gitare, ostatní sa pridávajú spevom - horami sa ozýva Slunovrat od Nedvědovcov. Na tábore 90. zboru Kajmanov sa práve začal slávnostný táborák – otvárací ceremoniál začiatku tábora.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na slávnostný typ táborového ohňa môžete použiť len to, čo nájdete v lese – drevo a raždie. Na spodok sa kladú najväčšie brvná, smerom nahor sa zužujú. Vnútro sa vypĺňa suchým raždím, aby sa táborák zapálil čo najrýchlejšie.

Aj fakle, ktorými neskôr skauti zapaľujú vatru, bývajú vyrobené z dreva a raždia a zaliate roztopenou živicou zo stromov. Do slávnostného ohňa totiž nepatria látky, klince ani drevo zo živých stromov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Poklad strážcu lesa

Oheň býva slávnostný aj preto, že sa nerobí každý večer. Zvyčajne sa zapaľuje iba v čase, keď býva na tábore najviac ľudí. Má totiž spájať.

„Je to čas, keď sa môžu zblížiť a skamarátiť všetky vekové skupiny. Všetci, čo prišli na skautský tábor,“ vysvetľuje vedúci tábora a zboru Kajmanov Jakub Valko.

Na tábore sa stretávajú roveri, skauti, vĺčatá i včielky. A každý prežíva tábor trochu inak. Roveri, ktorí sú zväčša starší ako 16 rokov, sa starajú o chod tábora, pripravujú program mladším skautom a slúžia v kuchyni či na nočnej stráži.

Skauti pomáhajú roverom pri službách a väčšinu dňa si program vymýšľajú sami. U kajmanov sa buď hrajú spoločenské hry, väčšie skautské či lúčne hry alebo hry, ktoré trvajú počas celého tábora.

Najmladší účastníci tábora – vĺčatá a včielky -- majú azda najdobrodružnejší program. Keďže sú to malé deti, lákajú ich najmä hry s príbehmi. Vedúca im napríklad spolu s ďalšími skautkami nachystá prvú časť etapovky – hry, ktorá trvá celý tábor a jednotlivé etapy prepája premyslený príbeh. Tento rok musia nájsť stratený poklad lesného strážcu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu