SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Deti na slovenskej dedine majú často len Messiho a kostol

Každý desiaty Slovák je u nás registrovaný futbalista. Dôvodom sú nižšie miestne súťaže.

Pri futbale sa niekedy naučíte aj úplne nový jazyk. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. V roku 1998 bolo u nás 145-tisíc registrovaných futbalistov, v roku 2012 ich bolo už viac ako 427-tisíc. Hoci stále platí, že ľudia u nás v televízii najviac zo športu pozerajú majstrovstvá sveta v hokeji, nárast počtu registrovaných futbalistov je neuveriteľný. Navyše ak za rovnaké obdobie počet hokejistov a hokejistiek klesol z 9770 na 8200.

Staršie čísla publikoval v roku 1998 odborný časopis Športinform, druhé priniesol v roku 2012 Inštitút finančnej politiky. Takmer každý desiaty Slovák je teda registrovaným amatérskym futbalistom.

„Je za tým zrejme jednoduchá vec - a tou je dostupnosť futbalu. Naozaj naň veľa nepotrebujete a deti stále baví,“ vysvetľuje Matej Španihel, dlhoročný mládežnícky futbalový tréner a dedinský futbalový hráč.

Zahrať si aj neskôr

Veľká časť z futbalovej popularity u nás stojí na dedinských družstvách.

Kým v západných krajinách sú bežné amatérske kluby vo veľkých mestách, u nás je to trošku inak a najnižšie futbalové súťaže hrajú zväčša len dedinské družstvá. Vo väčších mestách hrajú futbal vrcholovo, majú mládežnícke tímy. Ak však chcete hrať aj neskôr a najmä pre zábavu, musíte na dedinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S organizáciou klubu tam takmer vždy pomáha obecný úrad, problém nebýva s ihriskom. V mestách má veľký futbal veľký problém práve s ihriskami, desiatky z nich zastavali stavebníci.

„Dedinské súťaže či horské ligy sú dôkazom výnimočnosti futbalu ako športu, pretože sa mu aktívne venujú aj v obciach, kde žiaden iný šport nie je,“ vysvetľuje pre SME hovorca Slovenského futbalového zväzu Juraj Čurný. Ide o akýsi základ pyramídy, na ktorej vrchole sú potom Ronaldo s Messim, deti sa im chcú vyrovnať a raz hrať v televízii.

Tenis totiž nie je na našej dedine bežný šport, cyklistika zase nie je tímová, zimný štadión či telocvičňu nájdete len s problémami. Futbal je však všade, v televízii, na hodinách telesnej výchovy. Je ideálnou možnosťou, ako čosi v obci pravidelne organizovať.

„Deti zvyčajne na futbal privedú rodičia a v menších dedinách veľa možností na výber nemajú,“ dodáva Stanislav Cibulka, ďalší mládežnícky futbalový tréner.

Futbal a kostol

Ak chcete tráviť čas na dedine, môžete, samozrejme, vziať do ruky počítač či tablet, v lete sa vybrať k vode či na výlety do prírody. Čo však robiť v zime? Ak sa nenájde nejaký aktívny učiteľ či idealista, zostanú deťom zvyčajne len dve možnosti.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu