SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Ako ušetriť pri cestovaní po Slovensku?

Všetky štátne galérie a múzeá sú u nás bezplatné každú prvú nedeľu v mesiaci. Napríklad.

Slovensko sa dá precestovať aj pomerne lacno (Zdroj: Archív -turistický sprievodca Slovensko)

 Vo väčšine našich turistických oblastí sú dostupné regionálne zľavové karty pre miestnych aj turistov, vďaka ktorým ich držitelia zaplatia nižšie vstupné. Existujú aj výhodné zľavy na dopravu, stravovanie a ubytovanie. Čoraz obľúbenejšie sú zvýhodnené balíčky, ktoré prinášajú kombináciu návštevy niekoľkých turistických atrakcií a lístkov na vlak.

Doprava

Pri ceste vlakom môžu deti, študenti a dôchodcovia využiť bezplatné cestovanie.

Pri jednodňových návštevách miest ako Budapešť, Krakov, Praha či Viedeň je cena spiatočného lístka na vlak omnoho nižšia ako cena za dva jednosmerné lístky. Mestské dopravné podniky ponúkajú často jednodňové aj viacdňové lístky, ktoré sa oplatia pri väčšom využívaní hromadnej dopravy.

Vo väčších mestách niektoré taxislužby ponúkajú odvoz za jednotnú cenu (v Bratislave od € 5, v iných mestách okolo € 3).

Mestská turistika

Bratislavská turistická karta (Bratislava City Card), ľahko dostupná v informačnom centre na Klobúčnickej, umožňuje návštevníkom cestovanie MHD zdarma a zľavy až do 50 percent v múzeách,  galériách, reštauráciách či na miestach s rôznymi atrakciami. Karta platí jeden až tri dni, stojí € 12 – 16 a jej držitelia majú okrem iného nárok na bezplatnú prehliadku mesta. Potrebná je rezervácia vopred na telefónnom čísle +421 2 5935-6651. V Bratislave sa organizujú aj bezplatné prehliadky Starého mesta a okolia v angličtine. Robia sa dvakrát za deň (11:00 a 15:00) od sochy Hviezdoslava na Hviezdoslavovom námestí (www.befreetours.com).

Kartu Košice Welcome Card si návštevníci môžu kúpiť v Návštevníckom centre Košíc na Hlavnej ulici alebo na recepcii Hotela Košice. Cena dvojdennej karty je € 9, trojdenná stojí € 13. Hlavnými výhodami Košice Welcome Card sú bezplatná mestská hromadná doprava a vstup do deviatich mestských múzeí. Jej držitelia majú polovičné vstupné v miestnej botanickej záhrade, 20-percentnú zľavu v miestnej zoo a 10-percentnú zľavu z ceny lístkov do mestských divadiel.

Múzeá

Všetky štátne galérie a múzeá sú u nás bezplatné každú prvú nedeľu v mesiaci. Celkovo je to 37 turistických atrakcií vrátane Múzea dopravy v Bratislave, Slovenského technického múzea v Košiciach, Múzea SNP v Banskej Bystrici, Slovenskej národnej galérie a všetkých jej pobočiek, Slovenského národného múzea a jeho 18 špecializovaných pracovísk či hradov ako Červený Kameň, Spišský hrad, Bojnický zámok alebo kaštieľ Betliar.

Múzeá vo väčších mestách ponúkajú kombinovaný lístok, ktorý zvýhodňuje vstup do viacerých inštitúcií pod správou mesta. Počas otvorených dní mesta je väčšinou zdarma vstup do vybraných turistických atrakcií (Bratislava pre každého – stred apríla; Dni mesta Košice – máj).

Zľavy

Pred plánovaný výletmi si je dobré pozrieť zľavové portály, kde sa dajú kúpiť viaceré služby za zvýhodnené ceny. Ak sa turisti rozhodnú cestovať vlakom, môžu získať zvýhodnené lístky, ktoré zároveň slúžia aj ako vstupenky do akvaparkov, alebo sa predávajú spolu s lístkami na lyžiarske vleky. Štátne železnice ZSSK (slovakrail.sk) väčšinou predávajú zlacnené lístky na staniciach. Ponúkajú kombináciu cestovného a vstupného do AquaCity Poprad alebo lístkov na vleky v lyžiarskych strediskách ako Jasná, Malinô Brdo, Vrátna alebo iných centrách vo Vysokých Tatrách. Držitelia cestovného lístku do Oravského Podzámku majú nárok na zľavu pri vstupnom na Oravský hrad.

Ďalšou možnosťou sú takzvané thermalpasy, ktoré ponúka súkromný prepravca RegioJet (regiojet.sk). V cene týchto lístkov je aj spiatočná cesta do Bratislavy a vstup do akvaparku Dunajská Streda alebo Veľký Meder. Počas letnej sezóny môžu turisti každú sobotu a nedeľu o 13.30 využiť plavbu do Čunova, kde sa nachádza aj múzeum moderného umenia Danubiana Meulensteen Art Museum. V cene plavby (€ 12) je aj vstup do galérie.

Hory a vidiek

Tatranskú zľavovú kartu Tatry Card vydávajú len poskytovatelia ubytovania zapojení do tohto projektu. Dostupná je pre tých, ktorí v Tatrách strávia minimálne jednu noc. Jej držitelia za cenu € 3 – 4 získavajú rôzne zľavy v reštauráciách, múzeách, wellnessoch a pri iných službách či atrakciách v regióne. 

Turisti, ktorí sa ubytujú v liptovskom regióne, získajú od väčšiny poskytovateľov ubytovania zadarmo kartu Liptov Region Card. Môžu ju použiť na zľavy za viac ako 50 rôznych turistických služieb v lyžiarskych centrách, reštauraciách, jaskyniach alebo akvaparkoch. Karta má neobmedzenú dobu platnosti vďaka filozofii, že ak raz navštívite Liptov, stávate sa členom klubu a nárok na zľavu máte kedykoľvek. Karta Oravapass ponúka rôzne zľavy v lyžiarskych centrách, akvaparkoch, wellness zariadeniach, na Oravskom hrade a v skanzene Zuberec. Získať sa dá od poskytovateľov ubytovania zapojených do projektu na Orave. Karta platná pre jednu osobu počas celého trvania pobytu stojí  €17. Cena rodinnej karty, ktorá poskytuje rovnaké zľavy dvom dospelým a trom deťom, je € 25. V regióne platia 12 mesiacov. Oravská dovolenková karta je projektom akvaparku Oravice a jej cena je € 7,50. Získate ju buď priamo v termálnom parku, alebo online. Jej platnosť je obmedzená na jeden vstup do akvaparku. Jej držitelia majú nárok na zľavu 20 percent u piatich ďalších poskytovateľov turistických služieb vrátane zľavy na vstupnom na Oravský hrad a Oravskú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej. 

Na Horehroní je k dispozícii karta Horehronie Region Card. Získať sa dá od poskytovateľov ubytovania v regióne. V mestách a obciach Horehronského klastra (Brezno, Braväcovo, Bystrá, Horná Lehota, Mýto pod Ďumbierom, Čierny Balog) a v hoteloch Stupka a Partizán stojí karta € 2. V iných miestach regiónu je jej cena € 10. Dostupná je len pre návštevníkov, ktorí v oblasti strávia minimálne jednu noc. S kartou majú potom okrem iného nárok na zľavu do 25 percent v lyžiarskych strediskách Ski Tále, Ski Mýto a tiež zľavu pre jednosmerný lístok Chopok –  Jasná; 20-percentnú zľavu v okolitých wellness centrách a 10-percentnú zľavu z ceny lístkov na historickej Čiernohronskej železnici.

Lyžovanie

Aj lyžiarske strediská sa zoskupujú a spolu ponúkajú zľavové balíčky.

V Tatrách môžu návštevníci počas letnej aj zimnej sezóny použiť čipovú kartu Gopass. Je to elektronická karta, ktorá umožňuje držiteľom zakúpiť si online zľavnené lístky na vleky. Ľudia s kartou Gopass zároveň nemusia stáť v rade na vlek a pri vstupoch na lanovky a sedačky môžu využiť rýchly pruh.

Park snow Card ponúka lyžiarom na Donovaloch zľavy na 3-dňové alebo 6-dňové skipasy, prenájom lyžiarskeho a snowboardového výstroja, lyžiarske či snowboardové školy a tiež na vstupnom do akvaparkov.

Jedlo

Čoraz obľúbenejšie sú takzvané all-you-can-eat reštaurácie. Zaplatíte si v nich jednorazový vstup, čo vám zabezpečí neobmedzenú konzumáciu jedál, ktoré si môžete voľne naberať z jedálenských pultov.

Bratislava
Lacinka-Palacinka, Šancová 18 (blízko hlavnej železničnej stanice), tradičná nostalgia socializmu s najlacnejšími palacinkami v meste. Čistá palacinka stojí €0,25 (otvorené Pon–Pia 11.00–21.00, Ned 14.00–21.00)

All-you-can-eat
reštaurácie, kde si zaplatíte vstup a môžete jesť koľko vládzete

Bratislava
Infiniti Rock cafe, Michalská 9 (centrum); all you can eat: Pon-Pia 11.30-15.00; cena od €4,99
Wok & Sushi, Ivánska cesta 16 (Avion); cena od €9
Wok & Sushi, Račianska 69/B; cena od €5,8
Shanghai, Prievozská 14/A; cena od €6,6
Sajado, Pribinova 8 (Eurovea); cena od €10,8
Sushine Asian Restaurant, Einsteinova 18 (Aupark); cena od €6,89
Nitra
Wasabi Sushi Bar, Mostná 58; all you can eat: Pon-Pia 11.00-14.00; cena od €7,9
Nové Zámky
Reštaurácia Berek, Tatranská 177; all you can eat: Pon-Pia 11.00-14.00; cena od €6,9
Banská Bystrica. Bambusová záhrada; Na Troskách 25 (Europa), cena od €7
Poprad
Reštaurácia Riverside, Športová 1397/1; cena od €5,99
Kozí vŕšok (na Liptove), Ivachnová 304; all you can eat: Pon-Sob 12.00-15.00; cena od €6,8
Žilina
Luck Wok, P. O. Hviezdoslava 16, cena od €5,5
Košice
Wok & Sushi. Nám. Osloboditeľov 2444/6 (Aupark); cena od €5,5
Fusion Restaurant, Nám. Osloboditeľov 2444/6 (Aupark); cena od €5,9

Cestovanie vlakom

Spiatočné lístky z Bratislavy
(lístky si je potrebné kúpiť priamo na železničnej stanici)

Železničná spoločnosť Slovensko
Viedeň (cena od €14)
Budapešť (cena od €17,5)
Praha (cena od €38,1)
Krakov (cena od €67,04)

RegioJet
Bratislava - Veľký Meder (cena od €11,5, zahŕňa vstup do akvaparku)
Bratislava - Dunajská Streda (cena od €9, zahŕňa vstup do akvaparku)

Zľavy k lístkom na vlak

po preukázaní sa cestovným lístkom od Železničnej spoločnosť Slovensko do príslušnej stanice je možné uplatniť si zvýhodnené vstupné na mnohých miestach. Napr. Zvolenský zámok, Kaštieľ Strážky, Múzeum SNP, Oravský hrad, Akvapark Turčianske Teplice, Aquacity Poprad a mnohé ďalšie (viac informacii na www.slovakrail.sk) .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


5 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu