SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Mohli sme byť čučoriedkovou veľmocou

Hoci sú naším typickým lesným ovocím, boli to americkí plantážnici, kto začal s ich šľachtením a pestovaním.

(Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Naše staré mamy z podhorských oblastí si ešte pamätajú, ako nazbierali za deň aj sto kilogramov lesných čučoriedok. Možno si spomenú aj na to, koľko halierov za kilogram tohto vzácneho ovocia dostali od konzervárne v Oravskom Podzámku.

Výrobky sa počítali na vagóny, zber lesného ovocia prebiehal v celej oblasti Liptova, Oravy a Gelnice, píše sa v kronike závodu Semenoles, ktorý v štyridsiatych rokoch vybudoval spracovňu v Oravskom Podzámku ako svoju pridruženú výrobu.

Potom prišli sedemdesiate roky a začali sa šíriť zvesti, že naše čučoriedky sú kontaminované ťažkými kovmi. „Ťažko povedať, či to bola pravda, faktom ostáva, že objednávky zo zahraničia sa stopli,“ spomína bývalý pracovník Výskumného ústavu trávnatých porastov a horského poľnohospodárstva SAV Daniel Šimala, ktorý sa celý život venuje čučoriedkam.

Dnes je výmera lesných čučoriedok výrazne zdecimovaná, nedá sa porovnávať so situáciu spred päťdesiatich rokov. V dôsledku zásahov človeka do prírody, ako sú výruby, výsadby a rekultivácie lesných porastov, nie je modrých bobúľ dosť ani pre lesnú zver, nieto pre zberačov a čučoriedkový horský turizmus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nevydala sa, nedostala plantáž

Čučoriedka je fenomén. Patrí medzi najzdravšie plodiny na svete a ako funkčnej potravine jej odborníci predpovedajú skvelú budúcnosť. Veľké jablká a hrušky už nie sú pre ľudí zaujímavé, hitom je drobné ovocie, tvrdia pestovatelia.

Produkcia čučoriedok na celom svete presiahla v roku 2014 podľa spoločnosti U. S. Highbush Blueberry Council, ktorá sa venuje propagácii čučoriedkového priemyslu, päťstotisíc ton.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Práve v USA a Kanade sa nachádzajú obrovské plantáže, kam pestovatelia musia počas kvitnutia privážať úle so včelami a denný zber sa počíta na tony. Tu sa tiež začalo so šľachtením.

Jednou z prvých propagátoriek pestovania čučoriedok bola koncom 19. storočia Elisabeth Cole White, dcéra plantážnika z New Jersey. Pokúšala sa domestifikovať divožijúce čučoriedky a stala sa prvou ženou, ktorá získala členstvo v Americkej čučoriedkovej asociácii.

Po smrti svojho otca zdedila rozsiahle plantáže, paradoxne, jej mladšia sestra, na rozdiel od nej bola totiž vydatá. Na Elisabethinu prácu sa nezabudlo, nadviazal na ňu botanik Frederick Vernon Coville a v roku 1906 vyšľachtil prvú odrodu Rubel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čučoriedky, ktoré dnes kupujeme v obchodoch, pochádzajú z odrôd vyšľachtených v USA z pôvodných amerických druhov (u nás sa nevyskytujú) a s našimi lesnými čučoriedkami nemajú veľa spoločného.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


7 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu