SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Nedobytnému Fiľakovskému hradu sa stalo osudným víno

Ak ste ešte neboli na Fiľakovskom hrade, možno vás tam prilákajú príbehy o chamtivosti, utrpení i láske

Kamenný hrad na strmom vulkanickom brale dal pravdepodobne postaviť rod Kacsicsovcov. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Z hradu sa ozýva hlasná hudba a spev, fakle pomaly zhasínajú, víno tečie potokom. Veliteľ Jánossy odišiel na svadbu na Gemer a myši majú hody. Hradná posádka sa bujaro zabáva.

Do krčahov im lahodný mok dolieva zajatec Aethiops, veru na nich nešetrí. Jedným okom pritom sleduje, či sú ešte vojaci schopní stáť na nohách.

Dobre je, zaspávajú, preletelo zradcovi hlavou. Vedel, ako to na hrade chodí, keď je pán preč, preto odkázal sečianskemu begovi Hamzovi, ktorý dlho túžil po panstve, kde je na hornom hrade nestrážené okienko, ktorým zvykol vyhadzovať odpadky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hudba dohrala, do hradu cez okno vtrhol nepriateľ. Písal sa rok 1554, Fiľakovský hrad, perla Uhorska, sa stal majetkom Turkov. Začala sa skaza mesta, vraždenie a plienenie. Alebo nie?

Turci priniesli kúpele

Aj toto je jeden z príbehov, ktoré sa po stáročia tradujú a opisujú zlomovú chvíľu dovtedy nedobytnej pevnosti Fiľakovo, ktorá strážila pred nájazdmi Turkov.

Nikto Fiľakovčanom spod rúk neušiel, každý nájazd signalizoval hrad Šalgó Šomoške, tá Fiľakovu. Vojaci boli pripravení a zmietli nepriateľa z povrchu zemského.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Víno, veľké pokušenie Fiľakovčanov, spôsobilo pád mesta. Ak si však niekto myslí, že sa to skončilo apokalypsou, je ďaleko od pravdy.

Ako uvádza Jozef Drenko vo svojej publikácii venovanej Fiľakovu, Turci po obsadení mesta opevnili jeho múry a začali ho zveľaďovať.

Pod vedením Mustafu Sokoliho vybudovali džamíju s minaretom, turecké kúpele, vysadili majestátne záhrady plné ovocia a kvetov. V meste našli miesto na vybudovanie stajní pre karavány, obchody, remeselné dielne, zdokonalili hradný vodovod, studňu a cisternu.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Ľudia sa stali tovarom

Okolité usadlosti však tureckou idylkou nežili, museli platiť Fiľakovskému sandžaku dane. Ak tak neurobili, bolo zle. V roku 1580 rebelovala napríklad Dobšiná, ktorá dane nezaplatila. Beg ju najprv napomenul, no trpezlivosť mu čoskoro došla.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu