SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Exotika, ktorú ešte cestovatelia neobjavili, leží na severe Rumunska

Čo sa dá vidieť a zažiť, keď sa na bicykli vyberiete cez Maramureš a Bukovinu.

Malebná krajina, krásna príroda a ľudia, ktorí žijú tradičným spôsobom života. To sú najlepšie veci, ktoré severné Rumunsko ponúka. (Zdroj: Pavel Michalík)

Je to takmer rovnaká vzdialenosť ako do Chorvátska, no sem sa turisti nehrnú v húfoch, naopak. Pre väčšinu Slovákov je severné Rumunsko úplne neznámou oblasťou.

Pritom osemsto kilometrov od Bratislavy ležia župy Maramureš a Bukovina, ponúkajúce špičkový cestovateľský zážitok s nádychom exotiky. Rumunsko sa za posledné roky posunulo veľmi dopredu. A ak sa rozhodnete vybrať sa sem na bicykloch, overíte si to na každom kilometri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Bukovina a Maramureš majú s nami kus spoločnej histórie. Od roku 1775 do roku 1918 bola Bukovina súčasťou rakúsko-uhorskej monarchie, najprv ako súčasť Haliča, neskôr ako korunná krajina habsburskej monarchie.

Jej názov je odvodený od slovanského „buku“, keďže na území rástli zväčša buky. Po prvej svetovej vojne pripadla oblasť Rumunsku, po 2. svetovej vojne bola Bukovina rozdelená. Severná časť sa stala súčasťou Sovietskeho zväzu, južná časť zostala v Rumunsku.

Čakanie na hranici

Na maďarsko-rumunskej hranici našinca prekvapí už nezvyklý jav – dlhý rad áut. Mnohé sa pokúšajú predbiehať niektorých rumunských čakajúcich, čo sa sem-tam končí hádkami hraničiacimi fyzickými atakmi. Predbiehajú sa najmä dodávky s rumunskou značkou, ktoré zrejme dovážajú „všetko“.

Čakanie je zhruba hodinové, čo sa dá vydržať, ak si, ako býva zvykom, nevyberiete z troch paralelných radov ten najpomalší. Samotná hraničná kontrola je bezproblémová, skontrolujú vám len technický preukaz od auta. Zrejme preto, lebo chcú mať istotu, že nie je kradnuté.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 4 h
SkryťZatvoriť reklamu