SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Hitlerova smrť: Ako naozaj vyzerali posledné dni vodcu Tretej ríše

Koniec Adolfa Hitlera je najpodrobnejšie preskúmaný úsek jeho života. No jeho smrť je predmetom množstva konšpirácií.

Hitler vyhlasuje vojnu Spojeným štátom. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

P od hrozbou blížiacej sa Červenej armády 20. novembra 1944 Hitler opustil svoje dlhodobé veliteľstvo, tzv. Wolfsschanze, v Poľsku, kde strávil spolu viac než 800 dní.

Po návrate do Berlína sa nasťahoval do mramorových sál ríšskej kancelárie. Čoskoro nato sa premiestnil do betónového bunkra, ktorého vstup bol v záhrade budovy. V stiesnených podmienkach ho s ním postupne zdieľali okrem obslužného personálu napríklad aj Goebbels s rodinou alebo generál H. Weidling a brigádny veliteľ SS W. Mohnke.

V bunkri panovala ponurá až klaustrofobická atmosféra, umocnená stálym zápachom z toaliet, dezinfekčných prostriedkov a výkyvmi teploty vzduchu, ktoré spôsobovala nestabilná ventilácia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hitler neustále žil v predstave posledného víťazného úderu jeho neexistujúcich jednotiek. Až 20. apríla, v deň jeho 56. narodenín, po obkľúčení hlavného mesta ríše sovietskymi vojskami, prvýkrát pred prítomnými pripustil možnú prehru a jeho zámer spáchať samovraždu. 

Zrada, svadba a posledný deň

Niektorí tvrdili, že okolo 15:30 počuli hlasný výstrel, iní zasa, že nič nepočuli. 

opis Hitlerovej smrti

Dňa 28. apríla udalosti nabrali rýchly spád. Vodca sa dozvedel o Himmlerovej zrade, ktorá sa ho osobne dotkla. V jeho zastúpení sa pokúsil dohodnúť kapituláciu Nemecka so západnými Spojencami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Následne nato popravili Himmlerovho zástupcu v Berlíne H. Fegeleina, švagra Evy Braunovej. V nedeľu 29. apríla, krátko po polnoci, prebehol svadobný obrad Evy Braunovej s Hitlerom.

Po obrade sa v jeho apartmáne konala malá melancholická recepcia. Hosťom bol aj chirurg a profesor E.-G. Schenck, ktorý pri pozorovaní führerovho zdravotného stavu diagnostikoval klasické príznaky Parkinsonovej choroby.

Asi o druhej hodine ráno Hitler opustil svadobnú recepciu spolu so sekretárkou T. Jungeovou, aby jej nadiktoval svoj testament. Na základe jej neskoršej autobiografie Bis zur letzten Stunde (Až do poslednej hodiny) bol natočený úspešný nemecko-taliansky film Der Untergang (Pád Tretej ríše).

V priebehu svadobného dňa sa Hitler dozvedel o potupnej smrti svojho spojenca Mussoliniho. Ešte v ten deň prikázal otráviť svoju obľúbenú sučku Blondi, aby tak overil účinok kyanidových kapsúl.

Na druhý deň, 30. apríla, v dopoludňajších hodinách sa jednotky Červenej armády prebojovali na vzdialenosť niekoľko stoviek metrov od bunkra. Približne o 13. hodine Hitler dal generálovi Weidlingovi posledné vojenské rozkazy a pobral sa na obed.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Potom sa rozlúčil s Goebbelsom, Bormannom a ďalšími, ktorí zostali. Sekretárkam dal kapsuly s kyanidom so slovami, ako mu je ľúto, že im nemôže dať iný dar na rozlúčku. Medzi 14:30 a 15-tou hodinou sa spolu s manželkou Evou Hitlerovou odobral do jeho pracovne.

Od tohto momentu sú výpovede viacerých svedkov značne odlišné.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu