SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Prečo slovenská cirkev či Turecko nefungujú (najlepšie články týždňa)

Rozštiepené Turecko, cirkev pred kolapsom a rozlúštenie najväčšej záhady vesmíru? Prečítajte si najlepšie články týždňa.

Pápež František. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Fyzici lúštia najväčšiu záhadu vesmíru

Stoly, stoličky, autá, planéty aj hviezdy. Zdá sa, že vesmír okolo nás je zložený z hmotných objektov. Lenže naše teórie hovoria, že hmotný vesmír by vôbec nemal fungovať – a my stále poriadne nerozumieme, prečo to tak nie je. Fyzici však zdá sa na niečo narazili a táto stopa možno povedie k rozlúšteniu najväčšej záhady kozmu. Kľúčom k nej sú podľa textu Tomáša Prokopčáka tajomné neutrína.

Prečítajte si tiež: Fyzici možno zistili, prečo vôbec existuje dnešný vesmír Čítajte 

V Turecku je dnes všetko inak

Viera Kočaker prežila v Turecku pätnásť rokov, pracovala v cestovnom ruchu v oblasti prímorskej Antalye. V rozhovore s Matúšom Burčíkom vysvetľuje, ako sa Turecko zmenilo, prečo je táto krajina taká rozštiepená a čo s tým majú spoločné západné sankcie voči Rusku.

Prečítajte si tiež: Slovenka v tureckom cestovnom ruchu: Po ruskej stíhačke je všetko inak Čítajte 

Ako sa do obchodov dostalo drahé mlieko a maslo

Osem reťazcov, no chybu priznal len jediný. Vyšetrovanie Protimonopolného úradu ukázalo, ako sa Rajo spolčilo s obchodnými reťazcami, aby udržalo dohodnuté ceny masla či mlieka. Obchodníkov usvedčili zhabané emaily – a Adam Valček opisuje, ako firmy napokon dostali miliónové pokuty.

Prečítajte si tiež: Ako sa Rajo spolčilo s Tescom či Jednotou, aby bolo maslo a mlieko drahšie Čítajte 

Prečo môže mať cirkev problémy

Zatiaľ nevidno, že by sa najviditeľnejší predstavitelia cirkvi na Slovensku jasne hlásili k programu pápeža Františka, hovorí v rozhovore Petra Macsovszkého farár Karol Moravčík. No ak sa bude cirkev brániť reformám, nakoniec skončí kolapsom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Tí, ktorí bránia reformám, vedú cirkev ku kolapsu Čítajte 

Gastrolístky: Ako sa firmy nabalili na úkor Slovenska

Protimonopolný úrad prišiel ešte s jedným zásadným zistením. Firmy vydávajúce stravné lístky si na Slovensku rozdelili trh, dohadovali si nepreberanie klientov aj spoločný postup v tendroch. A pritom tento absurdný nezmysel má podporu politických špičiek.

Prečítajte si tiež: Gastrolístky: Ako sa pár firiem nabalilo na úkor celého Slovenska Čítajte 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu