SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Ako sa šijú kristusky, superstar medzi topánkami

Dajú sa kúpiť, no extra zážitkom je ich vlastnoručná výroba. Pozrite sa, ako to vyzerá na kurze šitia kristusiek v pravej obuvníckej dielni.

Večné kristusky nanovo objaví každá generácia. (Zdroj: SME - Erika Ltváková)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kristova noha, to sú topánky! Kus koženej stielky, podrážka, pútka a šnúrky. Čím budú dlhšie, tým vyššie môže byť viazanie, pokojne aj po kolená. Alebo si ich môžete nechať ležérne obtočené okolo členkov.

Prišli do módy v šesťdesiatych rokoch s érou hippies a muzikálov Hair a Jesus Christ Superstar. Odvtedy sú všade. Faktom je, že v rôznych obmenách tu boli už aj v časoch antického Ríma aj Grécka a možno už v Egypte. V Tutanchamónovej hrobke sa našlo aj deväťdesiatdva párov sandálov. Asi pre ne mal faraón slabosť. Išlo však skôr o flip flopy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Či kristusky skutočne nosil aj Ježiš, nevedno. Podľa historikov odievania je isté len to, že nosil tuniku a sandále, pretože tie nosili všetci. O aký typ sandálov presne išlo, sa však s určitosťou nevie.

Ikonografické zobrazovanie bežných smrteľníkov ani božstiev nebolo v starej Judei v kurze. Dnes sa vo svete jednoduchým plochým sandálom v rozmanitých verziách hovorí aj rimanky, abrahamky či gladiátorky.

Zaujímavé je, že len v bývalom Československu sme si ich nazvali kristusky. Dederóni síce v tom čase s obľubou nosili ploché kožené sandále, ktoré volali „jesuslatschen“ – ježišove šľapky, no boli to celkom iné topánky. Nevábne, s hrubými tmavohnedými remencami a kovovými prackami. Názov mal pravdepodobne vystihovať ich asketicky nepríťažlivý rozmer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tichošľapky, ktorých rafinovanosťou je ich variabilná jednoduchosť a pohodlnosť, sú vzdušné topánky, čo nikdy netlačia. Dajú sa so šarmom nosiť takmer k čomukoľvek. Vyrobiť si ich vlastnoručne na kurze, môže byť zábava a kľúčová tvorivá skúsenosť. I keď z človeka asi nebude hneď Manolo Blahnik, je príjemné si to aspoň skúsiť.

Z módy nikdy nevyjdú

„Každá generácia si okolo šestnástky v nejakej podobe zažíva fázu detí kvetov a vtedy im prvýkrát učarujú aj kristusky,“ myslí si Petra Jarošová, vyštudovaná etnologička, ktorá pred časom presedlala na kožiarske remeslo.

Spoločne s majstrom obuvníkom z Trstína Petrom Škrabákom organizujú v Košolnej pri Trnave kurz výroby kristusiek. V nenápadnej budove v areáli poľnohospodárskeho družstva to dýcha náladou obuvníckej dielne ako zo starých čias.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


5 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu