SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Ako sa šijú kristusky, superstar medzi topánkami

Dajú sa kúpiť, no extra zážitkom je ich vlastnoručná výroba. Pozrite sa, ako to vyzerá na kurze šitia kristusiek v pravej obuvníckej dielni.

Večné kristusky nanovo objaví každá generácia. (Zdroj: SME - Erika Ltváková)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kristova noha, to sú topánky! Kus koženej stielky, podrážka, pútka a šnúrky. Čím budú dlhšie, tým vyššie môže byť viazanie, pokojne aj po kolená. Alebo si ich môžete nechať ležérne obtočené okolo členkov.

Prišli do módy v šesťdesiatych rokoch s érou hippies a muzikálov Hair a Jesus Christ Superstar. Odvtedy sú všade. Faktom je, že v rôznych obmenách tu boli už aj v časoch antického Ríma aj Grécka a možno už v Egypte. V Tutanchamónovej hrobke sa našlo aj deväťdesiatdva párov sandálov. Asi pre ne mal faraón slabosť. Išlo však skôr o flip flopy.

Či kristusky skutočne nosil aj Ježiš, nevedno. Podľa historikov odievania je isté len to, že nosil tuniku a sandále, pretože tie nosili všetci. O aký typ sandálov presne išlo, sa však s určitosťou nevie.

Ikonografické zobrazovanie bežných smrteľníkov ani božstiev nebolo v starej Judei v kurze. Dnes sa vo svete jednoduchým plochým sandálom v rozmanitých verziách hovorí aj rimanky, abrahamky či gladiátorky.

Zaujímavé je, že len v bývalom Československu sme si ich nazvali kristusky. Dederóni síce v tom čase s obľubou nosili ploché kožené sandále, ktoré volali „jesuslatschen“ – ježišove šľapky, no boli to celkom iné topánky. Nevábne, s hrubými tmavohnedými remencami a kovovými prackami. Názov mal pravdepodobne vystihovať ich asketicky nepríťažlivý rozmer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tichošľapky, ktorých rafinovanosťou je ich variabilná jednoduchosť a pohodlnosť, sú vzdušné topánky, čo nikdy netlačia. Dajú sa so šarmom nosiť takmer k čomukoľvek. Vyrobiť si ich vlastnoručne na kurze, môže byť zábava a kľúčová tvorivá skúsenosť. I keď z človeka asi nebude hneď Manolo Blahnik, je príjemné si to aspoň skúsiť.

Z módy nikdy nevyjdú

„Každá generácia si okolo šestnástky v nejakej podobe zažíva fázu detí kvetov a vtedy im prvýkrát učarujú aj kristusky,“ myslí si Petra Jarošová, vyštudovaná etnologička, ktorá pred časom presedlala na kožiarske remeslo.

Spoločne s majstrom obuvníkom z Trstína Petrom Škrabákom organizujú v Košolnej pri Trnave kurz výroby kristusiek. V nenápadnej budove v areáli poľnohospodárskeho družstva to dýcha náladou obuvníckej dielne ako zo starých čias.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu