SME

Hrad Ľubovňa dostali Poliaci do zálohy dočasne. Držali ho 360 rokov

Na hrad Ľubovňa by vás mohli prilákať povery o zlej čarodejnici či záhada úteku slávneho väzňa.

Hrad Ľubovňa. (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zastavte! Zakričal na svojich jazdcov šľachtic Ľubovenský. Bol už unavený a potreboval si na chvíľu vydýchnuť. Ako sa tak popri rieke Poprad, kde sa zložil, vnáral do horizontu, zapáčilo sa mu toto miesto natoľko, že sa rozhodol postaviť tu hrad.

Stavba sa mu však nedarila, diali sa tu divné veci. Čo za deň postavil, to v noci zmizlo a ráno nebolo po základoch ani chýru, ani slychu.

Ľubovenský veľmi skoro pochopil, že miesto, ktoré si vybral, patrí zlej víle-čarodejnici. Nechcel sa však svojej túžby po honosnom sídle vzdať, radšej preto čarodejnici zapredal dušu, len aby mu dovolila v stavbe pokračovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrad sa na skale skutočne objavil už na druhý deň. Šľachtica však prepadli výčitky svedomia a šiel sa vyspovedať do neďalekého kláštora. To zlú vílu tak nahnevalo, že sa rozhodla zničiť jeho hrad obrovským balvanom. No keď sa z kláštora ozval zvon, víla svoju moc stratila a skala, ktorou chcela jeho múry rozbiť, jej vypadla z rúk. Veľký balvan nakoniec padol na breh rieky Poprad. Dodnes ho možno vidieť neďaleko dedinky Hajtovka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac informácii a tipov pre cestovanie po Slovensku nájdete v turistickom sprievodcovi Slovensko, novinke z produkcie vydavateľstva denníka SME.

Šľachtic Ľubovenský sa podľa povesti zmieril s Bohom a na hrade potom žili pokojne nielen jeho synovia, ale aj vnúčatá a pravnúčatá, píše Ľudovít Janota v knihe Slovenské hrady, no miestny historik Peter Žarnovský s úsmevom podotýka, že je to  skôr príbeh pre detských návštevníkov hradu.

Novo zrekonštruovaný

Starú Ľubovňu treba hľadať na severovýchode Slovenska neďaleko hraníc s Poľskom, stráženie hraníc bolo dlhé roky hlavným účelom ľubovnianskej pevnosti. Hrad Ľubovňa postavený na vápencovej skale s výškou 711 metrov vyzerá, akoby ho nakreslilo nejaké dieťa. 

Jeho silueta nie je síce známa ako napríklad silueta patriaca Spišskému hradu, no nesporne je impozantná. Výnimočný je aj panoramatický výhľad na celé povodie rieky Poprad, ktorý sa návštevníkom naskytne z hradných veží.

Gotická vežička so špicatou strechou, renesančný palác so strieľňami na streche, rondel s vyhliadkou.

Nie je to ruina, tunajšie múzeum bolo zriadené už v roku 1966 a celkom nedávno dostalo vynovenú podobu. V roku 2011 bola rekonštrukcia hradu ocenená cenou Fénix - Kultúrna pamiatka roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Bol to najrozsiahlejší objekt, ktorý sme na hrade rekonštruovali. V pláne máme ešte obnoviť palác Ľubomirských,“ vysvetľuje historik Peter Žarnovský. Na spodnom podlaží tohto paláca je expozícia cechov a remesiel, na ďalšom sú miestnosti venované rodine Raiszovcov, ktorá hrad vlastnila v 19. storočí.

K samotnému hradu vedie nádherná aleja dvadsiatich troch pagaštanov konských, ktorých kmene majú takmer dvojmetrový obvod. Ľahko sa dá predstaviť, ako kedysi po tejto romantickej ceste s námahou stúpali konské záprahy.

Dominantou hradu je gotická veža zvaná Nebojsa postavená na začiatku štrnásteho storočia. Súčasná vyhliadková miestnosť veže bola kedysi izbou trubača.

Okrem skladu streliva slúžila aj ako väzenie. Práve v nej si niekoľko mesiacov posedel neskorší cestovateľ Móric Beňovský. "Móric bol väznený na našom hrade pravdepodobne v rokoch 1768 až 1769. Je  to ťažké určiť, historické okolnosti nie sú celkom jasné," hovorí Žarnovský.

Vivat, slávny hrdina

Chytili ho v Spišskej Sobote, keď organizoval vzburu proti poľskému kráľovi. Z väzenia mu údajne pomohla utiecť frajerka, ktorá opila stráže a svojho milého strčila pod sukňu. Táto historka je – ako by povedali Angličania – priveľmi dobrá na to, aby bola pravdivá.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C48RZ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Páchateľovi hrozí basa až na desať rokov.


Ilustračné foto.

Najčastejšou príčinou smrti boli v minulom roku choroby obehovej sústavy.


TASR
Ilustračné foto

Skončil v policajnej cele.


Zodpovednosť za umiestnenie detí preberú samosprávy.

Rodičom sa viac nestane, že sa dieťa nedostane do materskej školy.


Sportnet

Samuel Buček sa teší po strelenom góle v drese HK Nitra.

Nitranov delí od postupu do semifinále play-off jedno víťazstvo.


Blesky bodovali v ôsmom stretnutí v rade.


Oh my Hockey
Gerson Rodrigues.

Vypočujte si štvrtkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Uprostred brankár Stanislav Škovránek (Michalovce) a vpravo Juraj Šiška (Zvolen) v piatom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce - HKM Zvolen

Zvolenčania budú chýbať v extraligovom semifinále prvýkrát od roku 2017.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu