SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Rybka Dory je slávna, no ako druh ohrozená

Pozrite si film, ale nekupujte si modrú rybku, taký odkaz koloval po premiére animovanej rozprávky Hľadá sa Dory.

Dory je Tŕňovec pestrý. (Zdroj: fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vždy to tak bolo. Poviedka Lassie sa vracia zvýšila popularitu kólií, 101 dalmatíncov vystrelilo do ulíc čierno-biele psy, Harry Potter vyvolal záujem o biele sovy a po premiére rozprávky Hľadá sa Nemo sa rozchytali oranžové rybky zvané klaun očkatý.

Odborníci tentoraz varujú. Ak by sa „Nemo“ efekt zopakoval aj jeho kamarátke Dory, bola by to katastrofa. Už teraz patrí tŕňovec pestrý medzi najvyhľadávanejšie akvarijné rybky.

Ako píše Rachael Bale v National Geographic, náhla popularita klaunov sa vtedy zvládnuť dala, táto ryba patrila medzi prvé druhy, ktoré bolo už v sedemdesiatych rokoch možné odchovať v umelých v podmienkach.

Na zvýšený záujem zákazníkov vedel trh pružne zareagovať, rôzne variácie oranžových rybiek sa totiž dajú pomerne bežne kúpiť.

Ako ich rozmnožiť?

Nateraz však vieme umelo rozmnožovať asi len tristo druhov akvarijných rybiek, čo nie je ani pätina trhu. Modrá ryba na zozname množiteľných nie je.

Tŕňovcovité ryby totiž kladú ikry voľne do vody. Za deň sa z nich vyliahnu larvy, ktoré nemajú ústa oči, ani žiadny tráviaci trakt, sú teda úplne bezbranné. Zatiaľ vôbec netušíme, ako by sme mohli tieto larvy udržať nažive mimo prírodných podmienok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak by teda chcel akvaristický priemysel naplniť túžbu po modrých tŕňovcoch, musel by tak urobiť len rybolovom. A práve v tom je problém nielen preto, že tieto úžasne vyzerajúce ryby sú na zozname mierne ohrozených druhov.

Väčším problémom sú v tomto prípade skôr samotné praktiky ich lovu, ktoré ničia aj okolité koraly. Ide predovšetkým o takzvaný kyanidový rybolov.

Potápač si so sebou donesie fľašu s rozpusteným kyanidom, jej obsah vyleje na vzácnu rybu, čím ju doslovne omráči, aby ju mohol ľahšie chytiť. Takáto metóda je, samozrejme, zabijakom pre celý ekosystém, keďže jedovatá látka zamorí celé okolie.

Hoci je táto technika nezákonná v mnohých krajinách vrátane Filipín, Srí Lanky či Indonézie, vôbec to ešte neznamená, že sa bežne nepoužíva.

Domáca výroba

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu