SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Slotovi kostlivci dodnes strašia Žilinu, mesto stráca milióny

Mesto pre staršie zmluvy o projekčných službách či organizácii parkovania prichádza o milióny eur.

Ján Slota. (Zdroj: Archív SME - Tomáš Benedikovič)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Ivan Haluza / Trend

J án Slota nestojí na čele žilinského magistrátu už desať rokov. Jeho predchádzajúce šestnásťročné primátorovanie však dodnes zanechalo v mestskom rozpočte nemálo mín.

Niektoré z nich položil škandálmi ovenčený politik z nedôslednosti. Iné, aspoň podľa vyjadrení niektorých ľudí zo súčasného žilinského magistrátu pod vedením primátora Igora Chomu, mohol nechať aj úmyselne. Aby na kontraktoch s mestom mohli jeho známi zarábať nad pomery primeranosti.

Mnohé písomnosti, ktoré získal TREND od vedenia Žiliny, tomu nasvedčujú. I keď podnikatelia, s ktorým J. Slota podpisoval zmluvy a dnes sa s mestom sporia o veľké sumy i majetky, sa bránia, že vedenie Žiliny rozpory príliš tvrdým postupom ešte viac zhoršuje.

Prípadné kompromisy by podľa nich mohli zredukovať finančné straty mesta. 

Pokiaľ by však J. Slota nepodpisoval súkromným partnerom mesta v spoločných projektoch neprimerané rozhodovacie právomoci či privysoké penále za prerušenie spolupráce, žiadne kompromisy by sa dnes hľadať nemuseli.

Dvojdekádny projektant

Radoví zamestnanci magistrátu sa s finančnými problémami, ktoré musia riešiť, TRENDU ozvali sami. Ale s tým, že by radi ostali v anonymite. Obávajú sa reakcií ľudí, s ktorými je mesto v sporoch. TREND si ich vyjadrenia konfrontoval s písomnosťami, vyžiadanými z tlačového odboru Žiliny. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dohady o mojom prepojení s pánom Slotom sú len nátlakom voči mne.

Miroslav Hromec

Mesto má napríklad spor s firmou Mestský investorský útvar, ktorá bola kedysi jeho príspevkovou organizáciou pre inžinierske a projekčné činnosti. J. Slota ju už v roku 1995 predal Žilinčanovi Miroslavovi Hromcovi.

Aj s dohodu, že bude Žiline pokrývať celý inžiniering počas nasledujúcich dvadsiatich rokov za paušálne odmeny vo výške 50-tisíc eur ročne.

Bez ohľadu na to, čím mesto firmu naozaj úkoluje. Nástupca J. Slotu – primátor za SDKÚ Ivan Harman – zmluvu vypovedal.

Firma na jej plnení trvá, aj keď pre Žilinu žiadne väčšie práce nerobí už od roku 2009. Od mesta si vymáha nielen zmluvné odmeny, ale aj vysoké zmluvné sankcie za ich meškanie. Pokuta narastá denne až o pol percenta dlžnej sumy. 

Zmluvu neplní ani terajšie vedenie magistrátu na čele s I. Chomom zo strany Smer. Považuje ju za nemorálnu. Viaceré súdy však už zmluvu uznali. A časť paušálnych odmien v sume takmer stotisíc eur Žilina firme aj uhradila.

Teraz ju čaká exekúcia bolestivejších sankcií za meškanie odmien vo výške 900-tisíc eur. Peniaze na to už má pripravené. I keď ochudobní iné oblasti života v meste. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spor základom biznisu

Toto všetko si Mestský investorský útvar vysúdil len za roky 2009 až 2012. Zmluva s ním platila až do leta roku 2015 a navyše sa mesto obáva, že firma si môže chcieť vysúdiť aj ušlý zisk.

A tak sa finančné riziko pre Žilinu môže posunúť až na dva milióny eur.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Parlament rokuje o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi.

Niektorí vravia, že peniaze nepotrebovali.


a 1 ďalší 30. jún
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


8 h
Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu