SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Žena, ktorá prevrátila svet dospelých hore nohami

Škótska ilustrátorka Johanna Basfordová vrátila voľnému času ľudí, ktorí ho majú málo, čaro detstva. Stačilo len trochu fantázie, papier a pastelky.

Johanna Basford sa narodila v roku 1983 v škótskom Aberdeene, dnes žije na neďalekom vidieku s manželom, dcérou Evie a psom. Študovala textilný dizajn na Duncan of Jordanstone College of Art a dizajn vo štvrtom najväčšom škótskom meste Dundee, štúdium ukončila v roku 2005. (Zdroj: Johanna Basford)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak vstúpite do akéhokoľvek kníhkupectva, papiernictva či obchodu s remeselnými potrebami, vždy sú tam. Vystavené na viditeľnom mieste, aby ihneď pritiahli pohľady zákazníkov.

Majú lesklé farebné obaly s ohromujúcimi ilustráciami, no prázdne stránky. Vlastne nie. Na stránkach sú tiež akési čierne kontúry. Listovanie nimi priam nabáda na to, aby im človek vdýchol farebný život a všetok svoj nahromadený stres premenil na kus krásy. Reč je o maľovankách pre dospelých.

Tento fenomén má na svedomí škótska ilustrátorka Johanna Basfordová, ktorá dodnes na svete predala takmer desať miliónov kópií.

Dieťa s bujnou fantáziou

Detstvo zvyčajne trávila na ostrove Arran pri západnom pobreží Škótska. Jej dedko tam bol hlavným záhradníkom v záhradách, ktoré patrili zámku Brodick. 

„Záhrady boli úžasným miestom pre dieťa s veľkou predstavivosťou, mohla som sa len tak túlať a hrať. Spomínam si, že v medzerách v hradných múroch boli schované včelie úle, všade naokolo husté hriadky najrozmanitejších kvetín, za múrmi záhrady zas ležali áre lesa s kvitnúcimi rododendrónmi, rybníky s leknami takými veľkými, že sa na nich dalo stáť, letný domček aj skleník napoly skryté v húštine,“ spomína ilustrátorka. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nekonečné množstvo inšpirácie, ak má človek kúsok fantázie. A tá jej nikdy nechýbala. Keď dedko zomrel, zdedila po ňom celú knižnicu s knihami o botanike. Často potom pri kreslení vzala lístok z jednej rastliny, okvetný lupienok z druhej a semienko z tretej a vymýšľala jedinečné a nápadité botanické hybridy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu