SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Architekt Bjorn Kierulf: Zatepľovanie sú vyhodené peniaze

V horúčavách je v nich príjemne, keď udrú mrazy, pomôžu si dokurovaním. O pasívnych domoch hovorí nórsky architekt žijúci na Slovensku.

Pasívny dom Slov. Nová Ves. (Zdroj: Createrra / Milan Hutera)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Marek Legéň / Trend

Koncom 90. rokov ste získali Národnú cenu za dizajn vykurovacích telies Mora. Nie je paradoxné, že ste sa časom posunuli k pasívnym domom, ktoré nepoužívajú klasické kúrenie? 

Som rád, že dnes sa zaoberám skôr šetrením energie ako vykurovacími systémami. Je to oveľa zmysluplnejšie. Priemyselný dizajn skĺzol do toho, že zahraničné firmy skôr chceli, aby sme im zabezpečili výrobu na Slovensku, a nie samotný dizajn. 

Čo vás priviedlo k pasívnym domom? 

Keď sa manželka vrátila po materskej dovolenke k architektúre, kládla si otázku, či to, čo robí, má zmysel. Nezdalo sa jej to, tak sme začali skúmať, čo sa dá stavať. Natrafili sme na slamené domy a išli sme do Dánska na celosvetové stretnutie slamených stavbárov. Vrátili sme sa nadšení a chceli sme sa tým zaoberať. Povedal som si, že prírodné materiály sa dajú kombinovať s pasívnym štandardom. Podľa toho sme založili firmu Createrra a venujeme sa ekologickej výstavbe. 

Čo je hlavnou prednosťou pasívneho domu? 

Pasívny dom má bez väčších zmien životnosť minimálne tridsať rokov a potom po malých úpravách fasády raz toľko. To si vyžaduje úplne iné ekonomické myslenie. Napríklad ak dnes som schopný platiť hypotéku a po dvadsiatich rokoch bude dom môj, tak v ňom bývam skoro zadarmo. Mám minimálne náklady na prevádzku a je to také dôchodkové sporenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia výhoda je, že zostatková hodnota domu bude časom výrazne vyššia. Keď vieme, že v roku 2020 bude musieť byť zavedený štandard takmer nulových budov, prečo by som dnes nestaval dom, ktorý ho už spĺňa alebo prekročí? To mi zaručí nejakú predajnú cenu v budúcnosti. 

Je pasívny dom viac o šetrení energií alebo o vyššom komforte bývania? 

Hlavný argument je vyšší komfort a kvalita a výhodná dlhodobá investícia. To, že je pasívny dom energeticky úsporný alebo dokonca ekologický, je pri rozmýšľaní klientov na poslednom mieste. Ľudia sú zameraní na to, aby si zvýšili komfort, nie na to, aby robili niečo pre túto planétu. Pasívny štandard je úžasný v tom, že ním dokážeme zabiť dve muchy jednou ranou. 

Aké technológie sú typické pre tento štandard? 

Dá sa použiť čokoľvek, čo sa týka materiálov alebo techniky. My sa snažíme kombinovať tepelné čerpadlo a vetraciu jednotku s rekuperáciou tepla. Dá sa však používať aj obyčajný plynový kotol. Úspora je pri ňom stále veľká, len sa ním nedá chladiť. Zákazníkom hovoríme, že technológia v rodinnom dome vychádza okolo šestnásť- až dvadsaťtisíc eur, ale rieši to už všetko – teplú vodu, vykurovanie, chladenie, vetranie. Predstavuje to desať percent z ceny domu a myslím, že je to celkom adekvátne. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo vás fascinuje na pasívnom dome? 

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Dekor

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


7 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu