SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Kultové tenisky Converse majú 99 rokov

K prvým víťazstvám sa Converse All Star predribrovali cez basketbal, neskôr v nich rebeloval James Dean, Kurt Cobain v nich odišiel z tohto sveta.

Sú viac ako tenisky, majú tvár. (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď kapela Rolling Stones koncom marca koncertovala v Havane, na kubánsku pôdu vystúpili Stouni z lietadla v conversoch.

Hoci k Jaggerovi patria odnepamäti, veď v zelenom obleku a bielych teniskách sa dokonca v roku 1971 ženil s prvou manželkou Biancou, predsa len uštipačné jazyky tvrdia, že converskám sú verní iba preto, že ide o jediné topánky na svete, ktoré sú staršie než oni. 

Mať na nohách tenisky converse dnes je čosi celkom iné ako v päťdesiatych rokoch minulého storočia, o dvadsať rokov neskôr, alebo v rokoch deväťdesiatych. Každá generácia si ich objavovala nanovo, prisúdila im pečať vlastných ideálov a pokreslila ich symbolmi, s ktorými sa stotožňovala.

Symbolom mieru hnutia hippies alebo punkerským znakom anarchie poprepichované zicherkami. Vždy podľa toho, ako sa striedali vo vlnách obľuby.

Stali sa napevno súčasťou popkultúry a dnes nie je nič výnimočné prevetrať ich v extravagantnom spoločenskom oblečení hoci aj na červenom koberci, či obuť si ich k saku na obchodné stretnutie. Nikto sa nedivil, keď si pred časom šéfredaktorka magazínu Vogue na módnu prehliadku v Miláne obula conversy v zlatom vyhotovení. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nedostatkový tovar

U nás sa im hovorilo číňany alebo číny. Čo na tom, že to bola len imitácia kultoviek, ktoré sa počas minulého storočia stali najúspešnejším modelom topánok všetkých čias?

V socialistickom Československu žali úspechy rovnako, keďže k originálnym ste sa nedostali ani cez Tuzex, nepomohli ani známosti. Šnurovacie topánky z gumy a plátna, snehobiele a v našej verzii len s jedným červeným pásikom a zelenou podrážkou. Každý im dal tvár podľa seba, pomáhali svojim hostiteľom prežívať autentický životný pocit, vymedziť kroky mimo predpísaného šíku.

Občasné vlny nedostupnosti z nich robili podpultový tovar, často sa nedali zohnať niektoré veľkosti. Ak boli, dali sa kúpiť za cenu mesačnej električenky. Voziť sa potom načierno v bielych teniskách patrilo tak trochu k tichej rebélii. Každý pár mal svoju históriu popísanú krokmi svojho majiteľa. Aj my sme mali svoje socíkovské conversy, topánky s príbehom, vôňou kaučuku a bieleného kanvasu, čo na školských chodbách charakteristicky vržďavo škrípali.

Mám rád popísané tenisky, sú na nich ženské mená aj noty života - v pesničke Tenisky sa z plného hrdla s trendom zviezla začiatkom osemdesiatych rokov aj skupina Elán.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Každý môže byť hviezdou

Topánkam, ktoré nedávno úspešne prežili aj záplavovú vlnu crocsiek, dala život firma Converse Rubber Shoe Company. V americkom Massachusetts v mestečku Malden ju v roku 1908 založil štyridsaťšesťročný Marquis Mills Converse. V úmysle mal vyrábať pevnú nepremokavú obuv odolnú proti zime.

Rok po vzniku spoločnosti začal predávať prvé topánky a o osem rokov neskôr aj prvú športovú obuv. Nebol však prvý, komu zišlo na um vyrábať plátené topánky s mäkkou gumovou podrážkou. V rôznych formách sa vyrábali už od roku 1860. Pod názvom Keds prišli na trh rok pred conversami, čiže v roku 1916 vyrábané inou americkou firmou veľmi podobné šnurovacie plátenky.

Kecky obľubovali atléti, tenisti aj futbalisti a už od začiatku boli súčasťou sortimentu aj biele športové tenisky pre dámy. Keds to rovnako ustáli až do dnešných dní, hoci nikdy nedosiahli také úspechy a obľubu ako conversy. Rozhodujúcimi sa ukázali byť dve okolnosti. A síce, idea Marquisa M. Conversa pomenovať prvú športovú sadu All Star sa ukázala byť veľmi šťastným krokom.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu