SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Herpes, podceňovaná hrozba novorodencov

Príbeh novorodenca Johna, o ktorý sa jeho otec podelil na sociálnej sieti, šíri osvetu o rizikách herpesových infekcií u malých detí.

Mnohí ani len netušia, že pre nezrelý imunitný systém novorodenca môžu byť tie malé pľuzgieriky herpesu smrteľným rizikom. (Zdroj: ilustračná foto - Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď sa Thorsten na sociálnej sieti začiatkom mája podelil o radosť a vzápätí aj o trápenie so svojím dvojtýždňovým druhorodeným synom Johnom, chcel vlastne iba dať priateľom vedieť, prečo sa im neozýva. Stručne im objasnil smutné dôvody.

Hoci malý John prišiel na svet ako zdravé dieťa, po dvoch týždňoch už na intenzívke bojoval o život. Thorsten k svojej spovedi priložil aj chlapčekovu fotografiu. „Na prvý pohľad pôsobí ako akýkoľvek iný novorodenec, a predsa toho vo svojom živote prekonal už viac, ako ja za svojich 34 rokov,“ pripísal.

Thorstenov príspevok si pozreli za pár hodín desaťtisíce ľudí. O príbeh Johna sa začali zaujímať nemecké médiá a chlapčekov otec trpezlivo odpovedal na ich otázky v presvedčení, že je dobré, ak si ľudia uvedomia, aké nebezpečenstvo dokáže najmenším spôsobiť vcelku bežné a u dospelého človeka pomerne časté ochorenie.

Podceňovaná hrozba

Spočiatku šlo všetko hladko. Tehotenstvo aj bezproblémový, rýchly pôrod. Netrvalo ani hodinku a John bol na svete. Prvé rutinné popôrodné vyšetrenia potvrdili, že chlapček je zdravý a na tretí deň mohol v maminom náručí opustiť pôrodnicu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď sa však po dvoch týždňoch objavili zvláštne prejavy, pri ktorých John zakláňal hlavičku aj celé telo v oblúku dozadu, triasli sa mu ruky a vytáčal aj oči tak, že mu bolo vidieť len beľmo, kontaktovali pôrodnú asistentku.

Príznaky síce pripisovala príliš rýchlemu pôrodu, no odporučila im na druhý deň zájsť s Johnom za pediatrom. Keď sa chlapčekov stav večer čoraz viac zhoršoval, rozhodli sa zavolať lekárovi hneď. Ešte v ten deň sa s ním ocitli v nemocnici, okamžite mu začali podávať antibiotiká a antivirotiká.

Kým sa však rodičia dozvedeli diagnózu, museli čakať štyri dni na výsledky z vyšetrení a rôznych odberov. Diagnóza znela zdrvujúco: zápal mozgu v dôsledku nákazy herpetickým vírusom typu 1. Šanca na prežitie dvadsať percent.

Choroba aj liečba s následkami

Po piatich týždňoch cielenej liečby agresívnymi protivírusovými liekmi sa síce zatiaľ podarilo bábätku život zachrániť, následky ochorenia a liečby sú však tvrdé a celoživotné. Po kontrolných odberoch, ultrazvuku aj magnetickej rezonancii mozgu je dnes zrejmé, že aj napriek úspešne potlačenému vírusu zápal mozgu pretrváva a z veľkej časti došlo k jeho poškodeniu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu