SME

Utorok, 12. november, 2019 | Meniny má Svätopluk

Postavme sa fašistom, nebojme sa nímandov (najlepšie články týždňa)

Ako by ste sa mali správať, keď stretnete fašistu? A čo nás o migrantoch učia dejiny staroveku? Prečítajte si naj texty minulého týždňa.

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo nás koniec Ríma naučí o migrantoch

Masívny príchod migrantov nie je novinkou. V dejinách Európy sa odohral už toľkokrát, že jedinou rozumnou otázkou je iba to, čo sa z histórie vlastne dokážeme naučiť. Odborník na starovek a dejiny antického Ríma Pavol Valachovič opisuje, čo príchod migrantov spôsobil v najrozvinutejšom impériu staroveku. A ako celý tento proces vyzeral.

Prečítajte si tiež: Čo sa o migrantoch môžeme naučiť zo zániku antického Ríma Čítajte 

Kto je Robo Kaliňák: ale naozaj?

Voliči ho milujú, dôveru Roberta Fica má. Napriek tomu je príbeh Roberta Kaliňáka zaujímavým príbehom podnikateľa, politika i človeka, ktorý čelí viacerým kauzám. Kto to Robert Kaliňák vlastne je? A aký je? To sa snažila zistiť v jeho profile Lucia Krbatová.

Prečítajte si tiež: Ako sa z podnikateľa stal minister? Kaliňák patrí medzi najbohatších politikov Čítajte 

Žena, ktorá sa bála Mečiara a smútila za krajinou

Je to list žene, úprimná spoveď. Výpoveď o svete, ktorý sa zmenil vo svojich detailoch, ale nie vo svojej podstate. „My už v mestách červavé jablká takmer nemáme. Museli by sme si ich kúpiť na trhu alebo v špeciálnom bioobchode. Aj dnes ťa vidím, ako zbieraš každé malé jablko spod starej jablone,“ píše šéfredaktorka Beata Balogová.

Prečítajte si tiež: Žena, ktorá sa bála Mečiara a smútila za federáciou Čítajte 

Rusko skončilo. Tak akosi naozaj

Rusko upadá. Nielen ekonomicky, predovšetkým mentálne. Stačí sa zájsť pozrieť na takzvané Slovensko-ruské diskusné fórum a nestačíte sa čudovať. Európa sa podľa nich rozpadá, NATO detto, Nemci chcú obsadiť Ukrajinu, Poliaci vari ani nie sú ozajstní Slovania a všetkými hlúpymi európskymi vládami manipuluje podlý Washington. Takýto ponor do stavu ruskej duše vám otvorí oči, lenže tentoraz tak akosi naozaj, priznáva Juraj Mesík.

Prečítajte si tiež: Prečo Rusko upadá Čítajte 

Postavme sa fašistom

„Do dnešného dňa preto zo zvyku po niektorých uliciach nechodím. Na jednej z nich sa raz zozadu vyrútili s výkrikmi „Halt! Stop!“ štyria holohlaví. Trvalo to krátko, kamarát skončil na zemi," spomína Jakub Filo na Bratislavu z deväťdesiatych rokov. Dnes však nestačí sa s fašistami nerozprávať - nikdy a nikde. Musíme sa im postaviť: nedovoľme im hajlovať, nedovoľme, aby bili dievčatá a chlapcov, nebojme sa týchto nímandov. A pomôžme tým, na ktorých útočia, pričom fašistom sa vysmievajme.

Prečítajte si tiež: Čo robiť, keď vidíte fašistu páchať zlo? Čítajte 

 

Téma: Starovek


Už ste čítali?