SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Pozrite sa do očí ľudí z prvej línie vojny proti Islamskému štátu

Vlasť, národ, rodina, boj za obranu do posledného dychu, to sú fenomény, ktoré držia kurdských bojovníkov pešmergov v prvej línii frontu proti IS

ŠÁMIL MAHMÚD (26 rokov) – z Mosulu, osem rokov je pešmergom. („Jeden a pol roka bojujem proti IS na frontovej línii neďaleko Mosulu. Budem bojovať tak dlho, ako bude treba.“) (Zdroj: JARMILA ŠTUKOVÁ)

Každý deň plní médiá svojimi hroznými činmi. Šírenie strachu sa stalo jedným zo základných pilierov jeho stratégie. A nejde len o strach. Pri nedávnych teroristických útokoch zabíjal Islamský štát priamo v Paríži a v Bruseli.

Zdesení obyvatelia Západu, pochopiteľne, volajú po jeho likvidácii. Lenže tá stále neprichádza. Spojenci síce podnikajú účinné letecké útoky na územia dobyté Islamským štátom v Sýrii a Iraku, samotné bombardovanie však radikálov poraziť nemôže.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jednou z mála síl, ktoré sa deň čo deň stretávajú s islamistami, sú pešmergovia – kurdské milície, fungujúce ako neoficiálna kurdská armáda. Bojujú, aby pomstili zverstvá páchané na vlastnom národe, často však len preto, aby sa mohli vrátiť do svojich domovov, kde pred vojnou pokojne žili.

Na frontových líniách stoja bok po boku neskúsení mladíci a ostrieľaní bojovníci, ktorí bojovali už v minulosti proti režimu Saddáma Husajna. Sú väčšinou zle vyzbrojení, často mesiace nedostávajú plat. Napriek tomu v podmienkach často pripomínajúcich druhú svetovú vojnu, bojujú spoločne proti silnému a neľútostnému nepriateľovi.

Pojmy ako česť a vlastenectvo, na ktoré Európa často zabúda, pretože ich už dlho nemusela obhajovať, chápu ako svoje zásadné hodnoty. SME prináša portréty niekoľkých z tých, ktorí vzdorujú Islamskému štátu v predných frontových líniách pri mestách Sindžár, Mosul a Kirkúk.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu