SME

Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Nebudú nás vydierať, nové stíhačky na Slovensku budú (najlepšie články týždňa)

Ako môže vojak riadiť ministerstvo? A čo sú najväčšie nevyriešené záhady matematiky? Prečítajte si naj texty minulého týždňa.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

Takto s nami Švédi o stíhačkách rokovať nebudú

Tie stíhačky môžu byť aj staršie, mladšie, krajšie. Pre mňa je neakceptovateľné, ako s nami rokujú Švédi ohľadom legislatívy a práva a neakceptovateľná je aj cena. Vrátane typu lietadla pokiaľ ide o jeho vek, hovorí v rozhovore s Petrom Kováčom nový minister obrany Peter Gajdoš. Profesionálneho vojaka, zástupcu náčelníka generálneho štábu si vybrala SNS.

Prečítajte si tiež: Minister Gajdoš: Cena a vek Gripenov, ktoré nám núkajú je neakcepovateľná (rozhovor) Čítajte 

Ako štát oklamal špičkovú vedkyňu

Mal to byť plán, ako dostať špičkových odborníkov naspäť na Slovensko. No namiesto toho všetko dopadlo ako vždy: v prehnanej byrokracii a bez peňazí, ktoré úrady sľúbili. Neurovedkyňa Ľubica Beňušková opisuje, aký je rozdiel medzi vedou u nás a za hranicami a čo všetko čaká špičkového vedca, ak chce žiť a pracovať na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Vedkyňu v zahraničí platili dobre, vrátila sa Čítajte 

Aké sú najväčšie nevyriešené záhady matematiky

Matematika stále ukrýva množstvo nevyriešených záhad. Niektoré sú relatívne nové, iné pretrvávajú desať- aj stáročia a za ich vyriešenie získate okrem slávy aj veľké množstvá peňazí. Dominik Holič opisuje, aké problémy pred matematikmi stále stoja a prečo je ich vyriešenie také zaujímavé i dôležité.

Prečítajte si tiež: Riešenia za milión dolárov. Aké sú najväčšie nevyriešené problémy matematiky? Čítajte 

Ukryť sa pred verejnosťou? Ako skončili známi politici

Učiť, podnikať, stratiť sa. Bývalí vysokopostavení politici skončili rôzne. Na niektorých by sme radšej zabudli, iní by nám mohli chýbať – politiku však vymenili za prácu, pri ktorej ich nesledujú verejnosť ani médiá. Ako skončili Radičová, Rusko či Migaš? Viac sa dozviete v texte Lucie Krbatovej.

Prečítajte si tiež: Ako skončili bývalí známi politici? Čítajte 

Vatikán chcel, aby nakrútil vyháňanie diabla

Williamovi Friedkinovi zazvonil telefón, volali z Vatikánu. V Ríme si spomenuli na režiséra, ktorý v sedemdesiatych rokoch nakrútil kultového Vyháňača diabla – mal teraz natočiť oficiálny exorcizmus. Ako to celé skončilo? Kristína Kúdelová opisuje svoje stretnutie so slávnym režisérom.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Vo Vatikáne vyháňali diabla. Chceli z toho videozáznam od profíka Čítajte 

 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?