SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Česi zakopli. Slovenská firma chce vyhrať boj o piškóty

Po zakopnutí českej Opavie ide slovenský I.D.C. Holding výrazne rozšíriť tunajšiu výrobu piškót.

Ilustračné foto (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

Text pôvodne vyšiel v týždenníku Trend.

Jednoduchá cukrovinka z múky, vajec a cukru, ktorá je už desaťročia jednou zo základných ingrediencií českej i slovenskej kuchyne pre najmenšie deti, zažíva turbulentné obdobie.

Dlhodobo jasne najväčší producent piškót na trhy oboch susediacich krajín – český výrobca sladkostí Opavia – totiž pred koncom vlaňajška čelil nespokojnosti spotrebiteľov.

Po tom, ako produkciu piškót presunul z Česka do Poľska, im údajne stvrdli a tiež zmenili chuť. Nastala tak ideálna príležitosť pre konkurenčných producentov piškót, aby sa Opavii pokúsili ukrojiť z jej silných trhových pozícií. 

Bez ohľadu na to, či takto naozaj rozmýšľa aj najväčší domáci výrobca cukroviniek I.D.C. Holding, minulý týždeň slovenské povoľovacie úrady zverejnili, že skupina im posunula na odobrenie nový projekt. Má ísť o zásadné rozšírenie výroby piškót, ktoré predáva pod značkou Sedita. 

Súbojmi oťukaní konkurenti

Z projektu I.D.C. vyplýva, že v priebehu najbližších dvoch rokov postaví firma v seredských pečivárňach novú piškótovú fabriku na vyše desaťtisíc ton piškót ročne. Je to takmer raz taká kapacita výroby, akou disponuje dnes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Súčasná výrobňa piškót I.D.C. v považskej Ilave, ktorá vznikla na základoch bývalej „piškotárne“ Václav & Ježo, produkuje ročne zhruba päť a pol tisíca ton tejto cukrovinky. 

Plánovaných desaťtisíc ton nových seredských piškót je úctyhodných aj preto, že dnes je celá výroba oblátok, keksov, perníkov i sušienok zo seredských pečivární I.D.C. len trojnásobkom tohto objemu. A to podnik so svojimi cukrovinkami obsadzuje vysoké trhové podiely v desiatkach percent nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Poľsku a Maďarsku. 

Ostrý boj o trhové pozície si najväčšia slovenská i česká pečivárska firma pritom nevyskúšajú po prvýkrát.

V minulosti niesli ich súboje dokonca znaky nie úplne legálnych praktík. Stalo sa tak minimálne v prípade, keď česká Opavia atakovala silnejšie pozície slovenského I.D.C. v horalkách.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu