SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Takto vyzerá celebritný premiér. Prečo? Lebo Trudeau

Justin Trudeau vyhlasuje „kanadskú značku“ v zahraničí, ale jej obsah a podstata stále neladia s jeho extravagantným štýlom

Justin Pierre James Trudeau má 44 rokov. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Justin Trudeau, výrazne pekný a ostentatívne pokrokový premiér Kanady, už pol roka zaberá titulné stránky svetových médií. Potlesk liberálov si 44-ročný politik získal za to, že dobrovoľne prijal 25-tisíc sýrskych utečencov, prehĺbil demokraciu v kanadskom volebnom systéme (s preferenčnými hlasovacími lístkami v slovenskom štýle), obhajuje práva domorodcov (vrátane vyšetrovania vrážd domorodých žien) a za vymenovanie „rodovo rovnej“ vlády.

Na otázku, prečo sa jeho kabinet tak výrazne odchýlil od nestráviteľného panovania jeho predchodcu, chladného konzervatívca Stephena Harpera, samozvaný feminista Trudeau len pokrčil plecom: „Lebo je rok 2015.“

Fakt, pán Trudeau?

Aj so svojou pútavou kampaňou na čosi, čo on predáva ako „kanadské hodnoty“, Trudeau predvádza aj vlastné nadanie. Na tlačovej konferencii, kde ohlásil investíciu 50 miliónov dolárov do fyzikálneho inštitútu, reportér premiéra žartom požiadal, aby vysvetlil kvantové programovanie – a ten sa do toho naozaj pustil, až do chvastúnskych detailov.

Po jeho zvolení sa odkiaľsi vynorila päť rokov stará fotografia Trudeaua v „pávej pozícii“, jogovom silovom pohybe, a masovo sa rozšírila po internete. Nasledovalo video Trudeaua, ako robí kľuky ležmo v žartovnej výzve americkému prezidentovi Barackovi Obamovi pred hrami Invictus Games pre zranených vojakov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Fakt, pán Trudeau? Kľuky?!“ pýtal sa časopis MacLean’s s veľmi kanadskou zmesou hrdosti a zdesenia nad neskromnosťou premiéra.

Načítavam video...

Okázalá výchova

Podľa ohováračov si Justin Trudeau nevyslúžil vodcovstvo krajiny schopnosťami alebo intelektom, ale skôr ho zdedil vďaka odkazu svojho nesmierne talentovaného otca Pierra Elliota Trudeaua.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu