SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Legendárne hračkárstvo prišlo do Prahy. Nakuknite do jeho zákulisia

Ako jediní sme mali možnosť navštíviť ikonický obchod Hamleys ešte pred jeho oficiálnym otvorením. Inak bolo všetko prísne utajované až do dňa D.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Praha má od stredy 4. mája 2016 novú ikonu. Je ňou vyše 250-ročné hračkárstvo Hamleys, ktoré pozná snáď každý, kto bol niekedy v Londýne. Najmä, ak má v rodine deti.

Návšteva londýnskeho obchodu je žiadaná tak, ako prehliadka slávneho mosta Tower Bridge alebo Big Benu. V Prahe by to mohlo byť podobne, nachádza sa totiž na prestížnej adrese, priamo na turistickom ťahu neďaleko Václavského námestia.

Predajňa zaberá vyše šesťtisíc štvorcových metrov na troch podlažiach impozantnej neoklasicistickej stavby, kde kedysi sídlili najväčšie české banky. Dnes sa tu peniaze budú točiť inak.

Hravý koncept

Je pravda, že hračkárstvo patrí k tým relatívne menej riskantným biznisom. Ako hovorí riaditeľ spoločnosti a čerstvý otec Pavel Čmelík, deťom ľudia ani v kríze nedokážu odoprieť. Na druhej strane, práve preto je konkurencia silná.

Hamleys však v Prahe nechce bojovať cenami, ale konceptom. Stavia na obrovskej tradícií a skúsenosti s malým zákazníkom. Je nielen predajňou s päťdesiattisíc hračkami, ale zároveň malým zábavným parkom. Vyhrajú sa tu nielen tí najmenší, ale aj dospelí, ktorí sa kamarátia so svojím vnútorným dieťaťom. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Podnikatelia Pavel Čmelík (vľavo) a Pavel Zavadil v pražskom hračkárstve Hamleys Podnikatelia Pavel Čmelík (vľavo) a Pavel Zavadil v pražskom hračkárstve Hamleys (zdroj: Tomáš Novák pre Profit)

Aj my sme sa spustili na veľkom tobogáne k jarmočnému kolotoču na prízemí, kde sa v maľovanom koči bez hanby vozia  dvaja českí biznismeni. P. Čmelík a jeho obchodný partner Pavel Zavadil zo spoločnosti Inexad priniesli ikonickú značku do strednej Európy vďaka exkluzívnej franchisingovej licencii, ktorú od - dnes už čínskej siete - dostali.

Zmenu vo vlastníctve podľa nich nepoznať, všetko funguje tak isto, ako pred príchodom čínskych investorov. Rovnaké know-how, rovnakí ľudia v centrále. Angličania sú veľmi prísni na procesy a zákaznícky servis, ktoré zdokonaľujú už od roku 1760. 

Potrpia si na to, aby licencované pobočky, ktorých je dnes vo svete 75, nerobili londýnskej matke hanbu. Dohliadajú aj na reklamy, v ktorých napríklad kráľovský vojačik nesmie mať zbraň. Aby nepropagoval násilie. 

Prídu aj k nám?

Niektoré hračky inde nedostanete, patria k exkluzívnemu sortimentu. Česi však ponúkajú silu značky a priestor aj miestnym výrobcom hračiek, i tým malým. Ale ako hovorí P. Zavadil, nie každý český producent dokáže splniť obchodné podmienky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Inexad vlastní licenciu pre Česko i pre okolité krajiny, vrátane Slovenska. Je teda možné, že Hamleys raz dorazí aj k nám. V čase našej návštevy ešte nebol pražský obchod ani otvorený, a už sa začínajú hlásiť záujemcovia o franchising.

„V Londýne je to trochu iný koncept ako u nás. Nechceme ešte riešiť ďalšie lokality, kým to tu nemáme rozbehnuté. Ponuky už máme – a sú zaujímavé, ale chceli by sme, aby sa sem záujemcovia najskôr prišli pozrieť. Aby sme sa bavili už o konkrétnych veciach,“ hovorí P. Čmelík.

V konkurencii anglických dodávateľov na zariadenie obchodu sa však Slováci už presadili. „Kaviarničku nám vybavila slovenská firma e-motion, ktorá spolupracuje napríklad s Legom. Sú veľmi profesionálni a seriózni," vraví P. Čmelík. Dobre vedieť, že máme aj v tejto sfére kvalitu na vývoz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu