SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Petra Vlhová: Ako malá som bola poriadny huncút

Má iba dvadsať rokov, no už patrí medzi najlepšie svetové lyžiarky. Šport je pre ňu zamestnaním aj oddychom a keby nelyžovala, asi by hrala tenis. Petra Vlhová sa so záujmom médií vyrovnáva najmä vďaka silnému rodinnému zázemiu.

Petra Vlhová (Zdroj: SME - Ján Krošlák)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spoločne s Veronikou Velez-Zuzulovou sa vám podarilo vyvolať doslova lyžiarsku eufóriu. Ako sa vyrovnávate s mediálnym tlakom? 

Celý ten mediálny ošiaľ vypukol až teraz nedávno, počas tejto zimnej sezóny,keď som vyhrala svetový pohár vo švédskom Ǻre. Prišla som domov a zrazu so mnou chcel každý spraviť rozhovor, všetci chceli moje vyjadrenia, fotografie.Každému sme chceli vyhovieť, no neskôr sme zistili, že sa to nedá, lebo by som na to mohla doplatiť. Začali sa zaujímať aj o moje súkromie, chceli dokonca nafotiť, ako bývam, ale domov nikoho len tak nepustím. Pamätám si, že som z toho obrovského záujmu bola zo začiatku veľmi vyčerpaná, no postupne si na to asi zvykám a už to vnímam inak. 

Mávate pred kamerami ešte stres?

Iba zo začiatku, prvý rozhovor som tuším robila pre RTVS, tieklo zo mňa a nevedela som sa vykoktať. Vedela som síce, čo chcem povedať, ale stres mi to úplne vymazal z hlavy. Myslím si však, že čím častejšie človek stojí pred kamerou, tým lepšie to dokáže zvládnuť. Teraz mi to už ide samo, aj keď živé vstupy sú vždy najťažšie. Mám problém, keď mi dajú mikrofón do ruky s tým, že - teraz hovor sama. Ale asi si na to treba zvyknúť, všetko ide časom. Nemala som žiadny mediálny tréning, ľudia, ktorí sa tomu venujú, mi povedali, že mi to celkom ide. Niekto sa pred kamerami hrá na to, čo nie je. Ja som bezprostredná, poviem vždy, čo si myslím, a možno práve to sa ľuďom páči.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Stúpla vám sláva do hlavy? V jednom rozhovore sa to pýtali vášho trénera, a on na to odpovedal, že sa treba spýtať priamo vás. 

Osobne si myslím, že nie, ale asi to najlepšie povedia iní. Snažím sa byť stále pri zemi. Sláva, ak sa to tak vôbec dá u mňa nazvať, má svoje výhody aj nevýhody.Veľa ľudí ma spoznáva na ulici, takže si musím dávať pozor na to, čo urobím aj čo poviem.

Prečítajte si tiež: Vlhová je bez trénera. Chcela som pokračovať, no on odo mňa odišiel, vraví Čítajte 

Máte už s novinármi aj negatívnu skúsenosť, napísali o vás aj klamstvá? 

Párkrát sa už stalo, že som sa čudovala, kedy som povedala niečo také, čo som si na druhý deň prečítala v novinách. Ale to je jasné, stačí, že zmenia dve slovíčka, a vyznie to úplne inak, ako som to myslela. Ale je pravda, že sa s novinármi potrebujeme navzájom. Rodina mi však dôveruje, na rozhovory chodím sama, prezentujem predsa samu seba, takú, aká som. 

Kto vám v športe najviac radí? 

Asi Veronika Velez-Zuzulová, zažila si toho v športe veľa, a tak si veľmi cením, že sa so mnou delí o svoje skúsenosti. Ani nie tak ohľadom štýlu jazdenia, radí miskôr v tom, ako komunikovať s ľuďmi, na koho si dať pozor. To, čím si sama prešla, teraz posúva mne. Keď som bola malá, bola mojím veľkým vzorom. Teraz je to už predsa len trochu iné, keďže som sa dotiahla na jej úroveň, už sa poznáme aj osobne a sme kamarátky. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zažili ste už viacero Svetových pohárov, dokonca aj olympiádu v Soči. Vládne medzi lyžiarkami otvorená rivalita alebo si vždy máte čo povedať? 

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Parlament rokuje o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi.

Niektorí vravia, že peniaze nepotrebovali.


a 1 ďalší 30. jún
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


8 h
Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu