SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Anton Šmotlák: Zabudnutý fotograf celebrít

Pozrite si fotografie, ktoré ešte nikto nevidel. V archíve zabudnutého fotografa sú ich tisícky.

Milan Lasica a Július Satinský počas obľúbenej zábavy, ktorá sa kedysi každý rok konala v Bratislave na Pasienkoch - zápas herci - novinári. 18.9.1972 (Zdroj: Anton Šmotlák)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Július Satinský má vo svojej knihe Polstoročie s Bratislavou (2002) týchto pár viet: „Rok 1979 – hneď v januári postihla Bratislavu veľká strata. Umrel Foto Šmotlák. Bol to dobrotivý paparazzo, na ktorého prítomnosť sme si zvykli v divadlách, na vernisážach a v televízii. Nevedno kedy prišiel o svoje krstné meno. Bratislava ho poznala už len ako Foto Šmotlák.“

 Táto zmienka bola po rokoch jedinou, ktorá pripomenula existenciu fotografa Antona Šmotláka (1920 – 1979). Tí, ktorí ho kedysi poznali, si ho pamätali ako fotografa v obleku, ktorý nechýbal na žiadnej kultúrnej udalosti.

Aký to bol fotograf a čo fotil, to si už nepamätal nikto. Až kým jeho syn nezačal otcov archív fotografických negatívov skenovať, a tak mohol jeho obsah priblížiť záujemcom. Vďaka tomu sa ukázalo, že Anton Šmotlák bol pán fotograf. Zachytil dobu aj ľudí s nezvyčajnou presnosťou a vďaka nemu môžeme dnes vidieť veci, ktoré nenávratne zmizli.

Hoci bol Anton Šmotlák predovšetkým divadelným fotografom a vedel s nezvyčajnou imagináciou zachytiť aj život obyčajných ľudí, pre vás sme vybrali fotografie známych osobností, ktoré často a rád fotografoval. Herci, speváci, spisovatelia či skladatelia, budúce celebrity i národní umelci, ľudia, o ktorých ste sa možno učili alebo ich poznáte z televízie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Väčšinu týchto fotografií ešte nikto nevidel a vďaka láskavosti syna Antona Šmotláka, ktorý nám ich poskytol, majú teraz premiéru. Ak ste pamätníci, zaspomínajte si aj vy na časy, ktoré si inak ako čiernobiele možno ani nevieme predstaviť.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Fotograf bez predsudkov

Anton Šmotlák je zvláštny prípad. Mal len 58 rokov, keď zomrel a na niekoľko desaťročí upadol do zabudnutia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu