SME

Hľadanie domoviny: Spor o najstaršiu indickú civilizáciu

Ilustračné foto. (Zdroj: cc/wikimedia/Indian myth and legend, Mackenzie, Donald Alexander)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Článok vyšiel v časopise Historická revue.

Archeologický objav harappskej kultúry v povodí rieky Indus predstavoval v 20. rokoch 20. storočia prevrat vo vtedajších predstavách o indických dejinách. Dovtedy sa predpokladalo, že prvú veľkú civilizáciu na Indickom subkontinente predstavovala kultúra védskych Árjov z prvej polovice 2. tisícročia pred n. l.

Na konci 18. storočia začali vzdelanci a myslitelia, nadšení práve vznikajúcou jazykovedou a archeológiou, spochybňovať historicitu starozákonnej chronológie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem toho rozvíjajúci sa kolonializmus umožnil spoznanie iných kultúr, ktoré si nárokovali na veľkú starobylosť. To všetko prispelo k prehodnoteniu biblickej verzie pôvodu ľudstva. Začalo sa intenzívne debatovať o tom, či je celé ľudstvo Adamovým potomstvom, či sa všetky jazyky sveta vyvinuli z jazyka Noemových potomkov a čo sa odohralo po potope.

„Objavenie“ Indie

Keď pionieri indológie objavili sanskrtské texty, očakávali, že nájdu dovtedy neznáme historické informácie. Sir William Jones (1746 – 1794) bol prvým, kto sa pokúsil zosynchronizovať biblickú chronológiu s chronológiou staroindických textov, ktoré opisujú minulosť siahajúcu dávno pred Adama. Informácie o takýchto záznamoch sa dostali do Európy už predtým, ako sir William vyhotovil prvé európske prek-lady zo sanskrtu. Rebelanti, ako naprík-lad Voltaire, John Holwell či Alexander Dow, sa pomocou nich usilovali podkopať židovsko-kresťanskú chronológiu a nároky na výlučné prostredníctvo medzi Bohom a človekom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Takéto názory sa prirodzene stretli s tvrdým odporom. Ortodoxným kresťanským vzdelancom sa preto uľavilo, keď sir William Jones publikoval svoje štúdie a predostrel indickú históriu, ktorá neprotirečila Mojžišovej verzii dejín.

Držal sa pevne v medziach, ktoré stanovil biskup Ussher vyhlásením, že Zem bola stvorená 4004 rokov pred Kr. Jones predpokladal, že potopa nastala roku 2350 pred Kr. Podľa toho primerane upravil aj chronológiu indických dejín. To obránilo práve sa rodiacu orientalistiku pred anglikánmi. Jones tak ukázal, že staroindická literatúra nie je nepriateľom Biblie, ale nezávislým potvrdením biblickej verzie dejín. Indické náboženstvo predstavovalo primitívnu pravdu ešte stále existujúcich prírodných náboženstiev; bolo dôstojným predchodcom rímskeho a gréckeho pohanstva.

Rekonštrukcia indoeurópskeho jazyka

Jonesova prednáška, ktorú predniesol v Kráľovskej ázijskej spoločnosti v Bengálsku v roku 1786, znamenala zrod historickej lingvistiky. Poukázal v nej na podobnosť sanskrtu s gréčtinou, latinčinou, gótčinou, keltčinou a perzštinou a sformuloval myšlienku o jazyku, z ktorého sa vyvinuli ostatné jazyky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Objavenie príbuznosti sanskrtu s európskymi jazykmi urýchlilo odluku poosvietenských intelektuálov od Genezis. India sa stala populárnym kandidátom na kolísku ľudstva. Tak ju vnímali nemeckí romantici a aj tí slovenskí pokladali Indiu za pravlasť Slovanov.

V počiatkoch historickej lingvistiky sa védsky sanskrt považoval za identický alebo takmer identický s indoeurópskou materčinou. Niektorí vzdelanci ho dokonca považovali za matku všetkých jazykov.

Jonesovo vyjadrenie o spoločnom predchodcovi jazykov čoskoro začali rozvíjať ďalší vzdelanci. V roku 1816 Angličan Thomas Young nazval túto predpokladanú jazykovú rodinu „indoeurópskou“ a v roku 1833 nemecký jazykovedec Franz Bopp svojou známou komparatívnou štúdiou „dokázal“, že sanskrt, latinčina, gréčtina a ďalšie reči sa vyvinuli z jazyka, ktorý sa začal nazývať protoindoeurópskym. Tým sa sanskrt definitívne odsunul na úroveň dcérskeho jazyka.

Keďže sa nenašli nijaké pozostatky pôvodného protoindoeurópskeho jazyka, jeho rekonštrukcia pozostáva z porovnávania príbuzných slov a gramatických foriem v rôznych historicky existujúcich indoeurópskych jazykoch a následnej dedukcie pôvodných foriem alebo ich protoforiem. Tento protojazyk sa však nedá nijako verifikovať. Hoci si môžeme byť istí, že niečo ako protoindoeurópsky jazyk existovalo, nedokážeme odhadnúť, do akej miery sa jeho vedecká rekonštrukcia približuje pravde.

Pre doplnenie tejto lingvistickej hypotézy sa zdalo výhodným materializovať národ, ktorý rozprával týmto jazykom. Tak vznikli Indoeurópania. Stúpenci novovzniknutej porovnávacej jazykovedy si predstavovali, že Indoeurópania okolo roku 1500 až 1200 pred n. l. migrovali z Európy alebo jej bezprostrednej blízkosti cez afganské pohoria do severovýchodnej Indie.

Títo nomádi so svetlou pokožkou vtrhli na indické pláne s vozmi ťahanými koňmi a lepšími železnými zbraňami prepadli a zotročili si tmavých domorodých obyvateľov. Po príchode týchto votrelcov, ktorí sa označujú za Árjov (či Árijcov, ako sa zaužívalo hovoriť na Slovensku), sa začala rozvíjať indická civilizácia. Doniesli so sebou sanskrt, ktorý spolu s védskym spôsobom života nanútili domorodému obyvateľstvu.

Od filológie k rasovým teóriám

S definitívnou platnosťou sa prestalo uvažovať o Indii ako o domovine tohto mysteriózneho národa, o ktorého existencii neexistovali nijaké priame dôkazy. Intelektuáli 19. storočia boli očarení expanziou európskej kultúry po celom svete. Ak jazykovedci naznačovali, že existoval jedinečný pôvodný jazyk, ktorým hovoril jeden kmeň, z ktorého vzišli moderní Európania, potom príslušníci tohto kmeňa museli byť „najčistejšími Európanmi“.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C46VV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu