SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

V Kamerune prežíva hrozný fenoném. Mladým dievčatám zažehľujú prsia

Z pohľadu kamerunských matiek ide o nutné zlo, ktoré v konečnom dôsledku chráni budúcnosť ich dcér. Pretože potom ich muži neznásilnia.

(Zdroj: Jarmila Štuková)

Západoafrický Kamerun sa okrem obvyklej malárie, AIDS, problémov s chudobou či pouličnou kriminalitou borí s niečím navyše. Praktikami deštrukcie dievčenských dekoltov. Optikou Európana ide o niečo úplne nepochopiteľné. Z pohľadu kamerunských matiek je to však nutné zlo, ktoré v konečnom dôsledku chráni budúcnosť ich dcér.

Zhrbená ženská postava sa skláňa nad doskovým lôžkom. Vráskavé ruky pevne zvierajú horúci kameň a pomaly sa blížia k hrotom dievčenských pŕs. Bolestný krik. Musí byť počuť aj cez zatvorené dvere hlineného domčeka. Hlasná prosba o pomoc však v dedine Batibo nikoho neobmäkčí. Otrasný fenomén zažehľovania dievčenských pŕs je tu bežnou praktikou. Miestni veria, že ide o dobrú vec.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s európskymi vrstovničkami dospievajú kamerunské dievčatá o niečo skôr. Pučiace prsia sú viditeľné už aj u osemročných dievčeniec. A mnoho mužov si to vykladá ako jasný signál. Rysujúce sa prvé náznaky ženskosti chápu ako fakt, že je dievča sexuálne zrelé. Často bez ohľadu na to, či si to samo praje. Podľa údajov miestnych terénnych sociálnych a zdravotných pracovníkov predčasne otehotnie až tridsať percent maloletých. Drvivá väčšina z nich je znásilnená, a to ešte pred desiatym rokom života.

"Najsexi sú na žene prsia," hovorí bez dlhého premýšľania Sulejman Maoko, tridsaťosemročný usmievavý učiteľ z dediny Upkwa na serovýchodě Kamerunu. "Dievča sa mi musí páčiť celé, ale keď nemá prsia, nie je to ono," tak trochu zahanbene priznáva Tom Justice, sedemnásťročný študent z Bamenda. Na dámske poprsie, ako jednoznačne najpríťažlivejšie atribút ženského tela, odkazuje aj päťdesiatšesťročný manažér z Doualy Joseph Tjomb. A rovnaký názor majú takmer všetci muži. Iný kraj, iný mrav. Tak ako sú na Kube v kurze mäsité zadky, v Kamerune vedú jednoznačne prsia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Za zatvorenými dverami

Patience Ifang má tridsaťšesť rokov. Obeťou žehlenia pŕs sa stala už ako deväťročná. "Matka si ma jedného dňa zavolala do kuchyne a povedala mi, aby som si dala dolu tričko. Videla, že mi už rastú prsia. Prikázala mi ľahnúť si a počkať. O chvíľu sa vrátila s horúcim kameňom v ruke. Strašne som sa bála, vôbec som nevedela, o čo ide. Nikto mi nič nevysvetlil," rozpráva sa sklopenými očami.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


5 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu