SME

Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
ČERNOBYĽ

Čo nám povedali o Černobyle? Podniky, kolchozy a sovchozy pracujú normálne

Haváriu v Černobyľskej jadrovej elektrárni tajil Sovietsky zväz pred svetom viac ako dva dni.

Pripiať ležiaca len tri kilometre od jadrovej elektrárne v Černobyle, sa po katastrofe zmenila mesto duchov. Pripiať ležiaca len tri kilometre od jadrovej elektrárne v Černobyle, sa po katastrofe zmenila mesto duchov. (Zdroj: SITA/AP)

Až keď pri švédskej jadrovej elektrárni Forsmark zaznamenali zvýšenú rádioaktivitu a Švédi začali pátrať po jej zdroji, Sovieti vyšli s pravdou von.

Večer 29. apríla odvysielala prvú informáciu o havárii aj Československá televízia a rozhlas. Vyplynulo z nej, že pri havárii zahynuli dvaja ľudia, za následok má poškodenie štvrtého reaktora a ,,istý únik rádioaktívnych látok".

Na ďalší deň priniesla ČST celú pasáž sovietskej spravodajskej relácie Vremja venovanú havárii.

Podľa nej pokračujú práce na odstraňovaní havárie, úroveň rádioaktivity v oblasti klesla.  „Podniky, kolchozy a sovchozy v oblasti pracujú normálne," odznelo na záver správy. V ten istý večer sovietska televízia zverejnila aj prvú fotografiu poškodenej elektrárne, ktorá mala vyvrátiť správy v západných médiách o rozsiahlych škodách a tisíckach mŕtvych.

Skryť Vypnúť reklamu

Šiesteho mája prehovorila na základe „množstva žiadostí a otázok televíznych divákov" na obrazovke hlavná hygienička Českej socialistickej republiky Dana Zusková. Priznala, že namerané hodnoty rádioaktivity na území ČSSR sú síce vyššie, ako býva obvyklý stav (čo vláda v prvých dňoch zatajila), ale „nevyvolávajú dôvody na obavy o zdravie".

Občania Československa, ktorí mali prístup k západným informačným kanálom, museli byť zmätení. Kým sovietske a domáce zdroje o katastrofe buď neinformovali, alebo ju bagatelizovali, západné médiá šírili správy o tisíckach mŕtvych a nebezpečnej rádioaktivite, ktorá zamorila celú Európu.

Faktom je, že na prelome apríla a mája v Československu takmer nepršalo, takže naše územie zasiahol len takzvaný rádioaktívny spad, ktorý spôsobil mierne zvýšenie radiačného pozadia. Na prijatie mimoriadnych opatrení teda skutočne nebol dôvod.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?