SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Ako sa dá dizajnovať jaskyňa

V Liptovskom Mikuláši spievajú pod jednou strechou chemické prvky, strašia obrovské jaskynné levy a jagajú sa perly

Stalaktity a stalagnáty sú len malou ukážkou toho, čo dokáže vodný živel pod zemou formovať. (Zdroj: Richard Moravčík)

Vedú nás zvieracie stopy vygravírované do bezbariérového chodníka. Spoznávanie prírody sa teda začína ešte skôr, ako vkročíme do tristoročnej budovy, ktorá pôvodne bola jezuitským kláštorom. Dnes je to novo zrekonštruované Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

Že nepôjde o múzeum, v ktorom treba chodiť po špičkách a nič nechytať, prezrádza interaktívna dotyková tabuľa hneď pri vstupe, moderná recepcia pod historickými klenbami a množstvo obrazoviek s tematickými videami. Predstava, že múzeu stačí venovať hodinu, zaniká v dokonalom ohúrení hneď po prvých minútach medzi exponátmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Smieme nazrieť do medvedieho brloha, odhrabávať v piesku skameneliny a spoznávať zvieraciu reč. Jednotlivé časti stálych expozícií sú prezentované na troch podlažiach, do všetkých sa môžeme vybrať výťahom alebo po schodisku. Do podzemia, ktoré ukrýva krásy krasu, sa môžu malí návštevníci dostať počas špeciálnych akcií aj trochu netradičnejším spôsobom – dolu po závesnom rebríku, ktorým skĺznu priamo do centra jaskyniarskeho tábora.

Aj v jaskyni je život

Kdesi blízko počuť zurčanie a bublanie podzemného potôčika aj sústavný čľapot kvapiek, ktoré stáročia formujú podzemný kras. Stačí zavrieť oči a dostaví sa pocit, že sme ozaj v pravekej jaskyni. Rozsiahle chodby, ktoré vytvárala voda, ilustrujú aj makety doplnené o vysvetľujúce texty a videoprojekcie. Spustia sa odznova zakaždým, keď zachytia nový pohyb.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu