SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Deväťdesiat rokov kráľovnej Alžbety II.

Z mladej ženy sa stala jej veličenstvo kráľovná, panovníčka Spojeného kráľovstva a hlava anglikánskej cirkvi raz z noci na ráno, v korunách stromov.

Jej veličenstvo kráľovná Alžbeta II. sa v dobrom zdraví dožíva majestátneho životného jubilea. (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Alžbeta, veľká milovníčka prírody a zvierat bola uveličená a šťastná. S manželom Philipom si užívali safari. Ubytovali sa v rezervácii Aberdare na výnimočnom mieste - v tom čase jedinom svojho druhu na svete - v hoteli Tree top v korune stromu, odkiaľ sa divoké zvieratá dali pozorovať cez veľké okná v úplnom bezpečí priamo z pohodlia izby alebo terás. K neďalekému napájadlu to lákalo slony, zebry, nosorožce.

Písal sa 5. február 1952 a silnejúce nepokoje anglickému kráľovskému dvoru pridávali  starosti. Rebeli Mau Mau z najpočetnejšieho domorodého kmeňa Kikujov viedli povstanie proti britskej koloniálnej správe v africkej Keni.

Na tróne sedel so značne podlomeným zdravím Juraj VI., a tak Británia vyslala do Afriky mladú princeznú Alžbetu.

Hoci hrozby hrdých kmeňových náčelníkov bolo treba brať naozaj vážne, v Nairobi ju prijali pokojne. Nik netušil, že to bude historicky výnimočná návšteva.

Kráľ je mŕtvy! Nech žije kráľovná!

V Tree top prebýval v tie dni aj slávny lovec divokej zveri a spisovateľ Jim Corbett.

Jeho slová si návštevníci hotela môžu dodnes prečítať v pamätnej knihe: „Prvýkrát v histórii sveta mladá žena vyliezla jedného dňa do koruny stromu ako princezná, aby z neho na ďalší deň zostúpila ako kráľovná po tom, čo tu podľa vlastných slov prežila najvzrušujúcejšie chvíle svojho života. Boh jej žehnaj!“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Alžbeta sa o úmrtí svojho milovaného otca a kráľa Spojeného kráľovstva dozvedela v šifrovanej správe až o deň neskôr, ako uvádza aj historik Hugo Vickers v dokumentárnom filme o kráľovnej (s názvom Kráľovná bude mať 90).

„Človek ma musí vidieť na vlastné oči, aby vo mňa uveril."

Kráľovná Alžbeta II

Po dlhých stáročiach bola prvou britskou panovníčkou, ktorá v čase nástupu na trón nebola v Anglicku. Cestu okamžite prerušila a vrátila sa naspäť.

Aj keď bol Juraj VI. vážne chorý a už nejaký čas zápasil s rakovinou pľúc, v noci na 6. februára s najhorším nikto nepočítal. Kým sa uložil spať, napísal ešte zopár listov a vybavil drobnú administratívu. Umrel v spánku. Alžbeta sa tak zvláštnou súhrou životných okolností stala kráľovnou bez toho, aby o tom vedela.

Škandál strýka Edwarda

Pôvodne sa vôbec nemala stať kráľovnou. Na svet prišla až ako tretia nástupníčka v poradí. S prvým nástupníckym právom a s vedomím, že sa raz stane kráľom, vyrastal starší brat jej otca, strýko Edward. Malo to však háčik.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


13 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


6 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

SaS hovorí, že takto sa nedá pokračovať.


a 3 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu