SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Príbehy z bezprávneho štátu: Živnostníčka na dne a vytrvalý Angličan

Tri príbehy ukazujú, ako naozaj funguje "právny" štát na Slovensku.

Ilustračné foto. (Zdroj: Archív SME - Tomáš Benedikovič)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S labá polícia, ktorá nechráni poškodených, pomalá justícia a zle fungujúca štátna správa. Aj to sú dôvody, pre ktoré majú občania pocit, že sa z krajiny stáva bezprávny štát. 

Štát, kde zákony neplatia rovnako pre všetkých a kde nejasné pravidlá dávajú priestor na špekulácie. TREND prináša tri príbehy, ktoré ilustrujú, ako „funguje“ spravodlivosť na Slovensku. 

Napraví systémové chyby tretia vláda Roberta Fica? Odmenou za prácu vykonanú podľa dohody a za dokončenú stavbu jej zostal len mínus na účte a trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na jeden rok. Takto sa dá zhrnúť príbeh živnostníčky Jozefíny Tomášovej. Na vlastnej koži vyskúšala, ako na Slovensku „funguje“ právny štát a spravodlivosť. 

Keď sa pred štyrmi rokmi zapojila do projektu revitalizácie obce na východe Slovenska, netušila, že bude pre jej podnikanie osudným.

Stavba bola totiž financovaná z verejných zdrojov, konkrétne z prostriedkov Európskej únie. Zadávateľom bola obec, ktorá za všetko riadne platila.

Ani jej nenapadlo, že generálny dodávateľ, ktorý vyhral verejné obstarávanie, nebude ďalej uhrádzať platby ďalším firmám a živnostníkom. J. Tomášová mala na stavbe takmer dvadsať robotníkov, vlastné stroje a zariadenia. Za vystavené faktúry neočakávala peniaze ihneď, keďže išlo o eurofondy, preto ju spočiatku meškanie netrápilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Je známe, že pri týchto projektoch sa musí preinvestovať 25 percent, až potom ich únia začne preplácať,“ spomína.

Neskôr, keď už musela materiál kupovať za vlastné, začala dlžné sumy urgovať. Ale márne, generálny dodávateľ jej zo 173-tisíc eur poslal len zhruba 11-tisíc eur.

Za DPH do basy

Pre veľkú spoločnosť možno odrobinka, ale pre živnostníčku, ako je J. Tomášová, to bolo likvidačné.

„Požičala som si od rodiny, zadlžila som sa, len aby som mohla vyplatiť ľudí, ktorí pre mňa pracovali. Istý čas som nemala ani na chlieb pre deti. Aj tak som ostala dlžná, po meste chodím so sklopenými očami,“ dodáva.

Obrátila sa na políciu s trestným oznámením pre podozrenie z podvodu, keďže generálny dodávateľ zaplatené dostal, ale svoje záväzky voči nej si nesplnil. Policajti ju však odmietli. Prečo?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


14 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


7 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


14 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 9 h
SkryťZatvoriť reklamu