SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Superbiznis doktora Kostku: stojí na službách stredoškolákov

Ako to vyzerá na zázračnej Klinike Kostka, ktorá dokáže zarábať stovky tisíc eur ročne.

Klinika Kostka. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

K eď človek prechádza Spišskou Belou, len ťažko môže uveriť tomu, že tu existuje klinika, ktorá na pacientoch ročne zarobí stovky tisíc eur. V ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu sa prechádzate po meste, žiadne davy ľudí na uliciach nestretnete.

Napriek tomu v tejto severnej časti Popradskej kotliny ešte v roku 2000 založil miestny podnikateľ a všeobecný lekár Pavol Kostka regeneračné centrum – Kliniku Kostka. A ako napovedajú jej príjmy od štátu, zjavne neoľutoval.

Na lukratívne zmluvy kliník P. Kostku so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou upozornil pred voľbami poslanec Miroslav Beblavý. Na východ neváhal poslať ani svojho asistenta, ktorý si mal na vlastnej koži vyskúšať miestne služby.

Záverom bol podnet smerovaný na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou za viaceré porušenia zákona. Medzi nimi napríklad dvojité účtovanie toho istého úkonu cez dve spoločnosti – raz zdravotnej poisťovni, druhýkrát pacientovi.

Verejnosť sa však podrobnosti o samotnej kvalite služieb nedozvedela. Reportérka TRENDU sa preto rozhodla navštíviť kliniku ako radová pacientka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Žiadne súkromie

Prvý pohľad na niekoľkoposchodovú žltú Kliniku Kostka nielen na fotkách, ale aj priamo na mieste vyvoláva dojem, akoby veľká časť dotácií, ktoré jej majiteľ získal, bola použitá na pútače. Štyri nadrozmerné bilbordy už z diaľky navigujú pacientov do regeneračného centra. Pri nich však pocit, že P. Kostka na klinike nešetrí, končí.

Ak by tu niekto čakal napríklad recepciu, stál by pred dverami, až kým by mu ich neotvoril niektorý pacient. Tak to tu totiž funguje. Kam ísť, koho sa pýtať a že sa treba prezuť do prezuviek a odložiť si kabát na vešiak, vám povedia len ľudia v čakárni. 

Po tom, ako sme sa nahlásili jednej zo zamestnankýň, že sme objednaní na takzvanú cielenú dlhodobú terapiu, nás poslala sadnúť si späť do čakárne.

Čas si krátime čítaním známej tlačovej správy, ktorá sa do médií dostala ako dokument upravený v počítači premiérovej asistentky Márie Troškovej. 

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu