SME

Odborník na detektor lži: Klamať sa dá aj tak, že hovoríme pravdu

Žijeme v časoch, v ktorých sa účelová lož stáva bežnou súčasťou vzťahov.

Klamať sa dá aj tak, že hovoríme pravdu - tvrdí polygrafológ Michal Berezňák (Zdroj: Erika Litváková/SME)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Objednávajú sa na polygraf iba tí, ktorí chcú usvedčiť druhých zo lži, alebo prichádzajú aj takí, ktorí potrebujú dôkaz svojej pravdovravnosti?

Raz za mnou prišla žena, ktorú manžel podozrieval z nevery. Zaujímalo ma, prečo chce dať svoju domnelú neveru preveriť. Veď isto vie, či bola neverná. Samozrejme, potvrdenie potrebovala pre manžela. Povedala mi, s kým ju podozrieva a ja som ju vyšetril na detektore. Na záver ma šokovala informáciou, že správu z vyšetrenia má v pláne dať manželovi ako darček k narodeninám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre podozrenie z nevery si ľudia sadajú do polygrafického kresla často?

Hoci sú podobné žiadosti početné, nie sú najčastejšie. Ale spomínam si ešte na jeden taký ošemetný. Muž sa rozviedol a zostal bývať v byte s dvoma deťmi a svokrovcami, žena sa odsťahovala. Manželka ho podvádzala, rozviedli sa a deti súd zveril jemu. Ibaže manželka si vymohla, aby deti ostali u nej a na súde uvádzala otrasný dôvod, a síce, že muž má pomer so svokrou. Manipulovala aj celým okolím. Manžel bol už zúfalý, prípad sa ťahal roky a keď už nevedel ako ďalej, prišiel na detektor. Výsledok vyšetrenia potvrdil, že so svokrou žiadny styk nemal a správu z vyšetrenia chcel predložiť súdu. Žiaľ, neviem, ako prípad napokon dopadol. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Umožňuje naša legislatíva použiť výstup z polygrafu ako dôkaz?

Už z princípu to nemôže byť priamy dôkaz. Priamym dôkazom môže byť, ak sa napríklad nájdu na vražednej zbrani odtlačky prstov. Alebo ním môže byť videozáznam, ktorý usvedčí z činu. V každom prípade to musí byť niečo, čo priamo s činom súvisí. Vyšetrenie polygrafom je overovaním toho, či sa nejaký skutok stal, alebo nestal. O čine sa pri vyšetrovaní na detektore dozvedáme len sprostredkovane, a preto nemôže ísť o priamy dôkaz, len nepriamy. Navyše, súd rozhoduje o tom, aký dôkaz bude pre súdne konanie prípustný. Nielen pri výpovedi na detektore, ale všeobecne.  

Poznáte taký prípad z vlastnej praxe?

V prípade neobjasnenej vraždy, keď vyšetrovali jedného muža už sedem rokov. Dva a pol roka bol vo väzbe. Odvolával sa, krajský súd prípad vrátil, až ho napokon advokát dal vyšetriť na detektore. Súd výslednú správu prijal ako dôkaz a neskôr ma prizvali ako znalca. Musel som súdu objasňovať, ako som dospel k záveru, že muž je nevinný a skutok neurobil. Nakoniec ho oslobodili, hoci netvrdím, že iba na základe vyšetrenia na detektore. Je možné, že zohľadnili aj ďalšie svedectvá a dôkazy. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je to zaujímavé, keďže mnohí odporcovia polygrafu tvrdia, že ho možno oklamať. Ako to vidíte vy? 

Tí, ktorí na internete píšu o polygrafe - teda detektore, čo je ľudový názov pre polygraf - a vedú polemiky, sú zväčša ľudia, ktorí detektor nikdy ani len nevideli. Možno na obrázku alebo vo filme. Vôbec nerozumejú tomu, ako prístroj a vyšetrenie ním fungujú, ale oponujú. Keď som si urobil rešerše k tejto téme, zistil som, že väčšinou tí ľudia vlastne polemizujú s nejakými domnienkami, ktoré nevedno ako nadobudli a úplne ignorujú fakty. 

Povrchné odmietanie je jedna vec, ale história pozná aj prípady agentov a špiónov či vrahov, ktorým sa prístroj podarilo oklamať. Neznižuje to kredit vyšetrení? 

Hovoriť o agentoch a špiónoch je celkom iná téma. Navyše, treba si uvedomiť, že to, čo prenikne na verejnosť o prípadoch s agentmi, sú len kusé informácie. Pred časom bol medializovaný prípad svetovej športovkyne, ktorú vyšetrovali, či užívala doping. Pri podobných prípadoch je v pozadí tak veľa záujmov, že to, ako sa výsledná správa z vyšetrenia využije a čo sa z nej použije, je celkom mimo detektora. Neponúka to reálny pohľad na vyšetrenie a nebral by som to ako vzorový príklad.

A teoreticky je možné prístroj oklamať?

Je možné vyškoliť človeka, aby zmiatol polygraf, ale aj to má svoje limity. A navyše, polygrafológ predsa tiež vie, ako a čím by bolo možné pokúsiť sa prístroj oklamať. Táto téma je súčasťou odborného vzdelávania polygrafológov. Človeka vyšetrujeme, či v danej veci hovorí pravdu, alebo nie a ak sa pokúša prístroj ovplyvniť, vieme to odhaliť.

Uvediem najjednoduchší príklad. Ak si vyšetrovaný dá do topánky pripináčik a pri citlivej otázke, pri ktorej by klamal, pritlačí oň prstom a spôsobí si bolesť, skreslí to graf a ten sa vyhodnotí ako nečitateľný. Alebo si zahryzne do pery. Ibaže na to je veľmi jednoduché senzorické demaskovanie. Ale to spomínam skutočne len tie najhlúpejšie pokusy oklamať detektor. Účinne odkryť dokážeme aj oveľa sofistikovanejšie pokusy. Už samotný fakt, že sa človek pokúša oklamať detektor, svedčí o tom, že niečo nie je s jeho výpoveďou v poriadku. Ak človek klamať nepotrebuje, tak ich nerobí.

Vy ako školený odborník s bohatými skúsenosťami by ste prístroj vedeli oklamať? 

Nie. Azda iba v prípade polygrafológa začiatočníka, toho by asi nebol problém oklamať. Ale pri skúsenom by som neprešiel ani ja. Človek by však nemal vyšetrovať, kým nie je hotovým polygrafológom. To znamená, že musí mať svojho supervízora, ktorý ho kontroluje, s kým môže konzultovať, radiť sa a podobne. Proces učenia pomerne dlho trvá.

Okrem toho, že ste polygrafológ, ste aj psychológ. Je to nevyhnutná profesijná podmienka?

Keď som kedysi študoval v Prahe na Karlovej univerzite psychológiu, o polygrafe sme sa neučili nič, ale na štúdium polygrafie je psychológia veľmi žiaduca a, áno, povedal by som,  takmer nevyhnutná. Napríklad v USA alebo v Rusku sa v armádnych alebo policajných školách študuje odbor polygrafológia, ale je to prakticky psychológia a polygraf k tomu. Bez znalostí z psychológie sa to veľmi robiť nedá.

Prečo?

Odborne sa polygrafu hovorí, že je to kvantitatívna psychofyziologická diagnostika, to znamená, že prístroj v grafoch zaznamená kvantitatívne hodnoty. A existuje aj kvalitatívne vyhodnocovanie správania človeka a to už je klinický psychologický prístup. Ak je polygrafológ dobre pripravený, tak nevyhodnocuje len grafy, ale celé správanie človeka od okamihu, ako otvorí dvere, cez podanie ruky až po koniec vyšetrenia.

To je to, čo v populárnych seriáloch robia mentalisti? Je možné iba zo správania človeka vyčítať, či klame, alebo nie?

Áno, je to možné. Bez kvantitatívneho vyhodnocovania to však poskytuje len pravdepodobnú možnosť lži a nie jej skutočné preukázanie. A ak človek nie je dostatočne vzdelaným a skúseným psychológom, nedokáž to. Ak, tak iba veľmi orientačne a nemôžete sa na to spoľahnúť. Musí byť veľmi zbehlý, aby z neverbálnych signálov dokázal zistiť, či človek klame a v čom klame.

Klamstvo je len jednou z vecí, ktoré človek o sebe neverbálne prezrádza. Zisťovať sa dajú motívy, z čoho má napätie a tak ďalej. Často sa to využíva pri obchodnom vyjednávaní. Vyjednávači to musia vedieť. Alebo kartári. Kam sa človek pozerá, či má strnulú tvár, aké gestá používa - z toho vedia usúdiť, aké má protihráč karty, či si trúfa.

Sem patria asi aj neverbálne mužsko-ženské hry?

Napríklad. Neverbálne signály, to je veľmi komplexná téma.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4686 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu